Folklords | Spoilersız İncelemeBu hafta Presstij Yayıncılık'ın bastığı Kızıl Ana cildini sitemizde incelemiştik, beğendiğimiz bir eser olduğunu da tekrar belirtelim, bu yazıda da bir diğer bağımsız hikaye olan Folklords'u değerlendireceğiz. Bu senenin en hareketli yayınevlerinden biri olan Presstij'e incelememiz adına bize bastıkları eserleri yolladıkları için teşekkür ederiz. Marvel/DC devlerinin sıradanlaşan hikayelerinin sektörde devasa bir alan kapladığı bu dönemde bu tarz bağımsız hikayeler okumaya biz bayılıyoruz, size de tavsiye ederiz. Çoğunun incelemesine de sitemizdeki arama kısmından ulaşabilirsiniz.


Baskı Kalitesi


Sert kapak olarak basılan kitap kaliteli bir baskıya sahip. Sert kapak baskıları her daim sevmişimdir çünkü hem kolay kolay hasar almıyorlar hem de kitaplıktaki duruşu çok daha şık oluyor. Bu da o ciltlerden biri ve aynı zamanda dış kapağın dokusu da yumuşak olduğundan kitabın okuma zevki oldukça üst düzey. Bu açıdan aklınız kalmadan internetten de sipariş verebilirsiniz, sert kapaklara hasar vermek oldukça güç. Çeviri olarak da son dönemlerde basılan hemen hemen bütün Presstij Yayınları kitabında olduğu gibi sorunsuz. Ben şahsen eksik veya yanlış bir çeviriye rastlamadım ki eleştirisini yazacağım için bunlara dikkat eden biri olmama rağmen. Tıpkı Kızıl Ana'daki gibi bu kitapta da hem çeviri hem de grafikleri üstlenen Ahmet Akif Karagöz'e işini ciddiye alarak başarılı bir performans ortaya koyduğu için teşekkür ederim. 

Öncelikle şunu belirtmeliyim Folklords 5 sayıdan oluşan bir hikaye, sadece tek cilt. Bu yüzden birkaç cilt boyunca takip etmeyeceğiniz bir çizgi roman arıyorsanız buna çok uygun, okuyorsunuz bitiyor, bir daha takip etmenize gerek yok. Çıktığı sene Boom Studios'un ses getiren hikayelerinden biriydi ve benim de hep ilgimi çekmesine rağmen bir türlü vakit ayıramamıştım ki dilimize kazandırılmasıyla beraber ben de artık okumuş oldum. Fantastik bir evrende geçen hikayemiz aslında başlarda bence çok kapsamlı. Diğer çizgi romanlara nazaran çok daha önemli konuları barındırıyor ve aslında öğretiyor. Bunların bir kısmı ayrımcılık, kendini keşfetme, ırkçılık gibi konularken bir kısmı da daha felsefi bir şekilde rüyalara ve hayatın anlamına yönelik. Bu açıdan özellikle gelişim dönemindeki çocukların (İçeriği de velileri kontrol ettikten sonra tabii ki.) okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bu kitaba daha yüzeysel bir şekilde bakılarak da keyif alınabilir ancak bence diğer kitaplara göre en büyük avantajı bu konuları da kendi derinliğinde barındırması. 


Aynı zamanda hikayede en popüler çocuk masallarından bazılarının farklı yorumlanmış halleri de var ki bence oraları okumak çok keyifli. Kendi evrenine bu hikayeleri bağlamış ve güzel detaylarla ilerleyişe yedirmiş. Bu da kitabın bir diğer artısı. Özellikle panel düzenlemesini de çok sevdiğimi söyleyebilirim. Bazı anlarda çok şık sayfalar düzenlenmiş bu sayede, orijinal yerler mevcut. Çizimler ise oldukça başarılı ve kendi evreni için uygun olmuş. Oturup detaylarını inceleyebileceğiniz bir şey yok ama yine de gayet güzeller. İlk sayfadan bu yana başlattığı gizemi de çok sağlam bir şekilde finale kadar saklıyor, bu da türüne baktığımız zaman kitabın büyük bir başarısı... Ancak bir problem var.

Kitapla ilgili en büyük problem şu: Yarım kalmışlık hissi bırakıyor. 5. sayı final sayısı olmasına rağmen akıllarda bir sürü soru bırakıyor ve bu biraz kötü bir tat bırakıyor ağızda. Böyle bir hikayeyi 5 sayıda bitirmek zor olduğundan dolayı benim de en büyük korkum buydu ve maalesef yaşandı. Onlarca soru kalıyor akıllarda ve hiçbirinin cevabını da öğrenemiyoruz seri tamamlandığı için. Ayrıca başka masalların hikayeye entegre edilmesini de seri devam ettiğinde okumak isterdim, 5 sayı bana oldukça kısa bir süre geldi bu kadar potansiyelli bir hikaye için. Bu yarım kalmışlık hissi çoğu kişi gibi benim için de büyük bir problem açıkçası, alelacele bitirilmiş gibi hissediyorsunuz. Bu problemin kaynağını bulmak adına seri acaba aniden iptal mi edildi diye araştırdım ancak böyle bir durum da yok, aksine satışları patlamış serinin. Hem satışlar iyiyken hem hikaye güzelken neden böyle bir son tercih edildi, bilmiyorum. 


Folklords kafanızı Marvel/DC işlerinden kaldırmak istiyorsanız güzel bir seçenek, çok akıcı bir olay örgüsüne ve önemli, derin konulara sahip, çok şık sayfa düzenlemeleriyle de kendini okurlara zevkle okutturuyor. Dediğim gibi bir tek finaliyle ilgili sıkıntılarım var ve en çok puanı da ben şahsen oradan kırdım. Bunun dışında tek ciltten oluştuğu için de alıp kütüphanenize koymanızda fayda var, canınız sıkıldığında okuyup bitirip kaldırırsınız, devamını alma derdiniz olmaz. Önümüzdeki hafta Presstij Yayıncılık'ın kitaplarını değerlendirmeye devam edeceğiz!


Notum: 7.0


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.