Shang-Chi Spoilersız İnceleme | Feige Abime Para Lazım


Futbolla ilgilenenler bilirler, bir takım Asya'dan futbolcu alıyorsa bu transferin maddi anlamda geri dönüşü (İzlenme artışı, forma/bilet satışları vb.) diğer bölgelerden yapacağınız transfere göre genelde daha fazladır. Bu yüzden kulüpler aradıkları tarzdaki bir oyuncu eğer Asya ülkelerindense bu transfer için normalde verecekleri rakamdan daha yukarıya çıkabiliyor. Ülkemizde de geçen senelerden verilebilecek en iyi örnek Beşiktaş'ın Kagawa transferi olur sanırım, ilk maçını izlemek için bir sürü Japon taraftar Beşiktaş tribünlerindeydi. Neyse sitemizde almayan futbol konusunu daha fazla uzatmadan bunun filmle olan ilişkisine geçelim: Disney de tıpkı Asya'dan futbolcu transfer eden kulüpler gibi Asya'dan karakter transfer etti. Pazarın ne kadar büyük olduğunu zaten bizden daha iyi biliyorlar ve bu filmin de en başından beri sırf bu pazara girmek için yapıldığı aşikar. Bu yüzden filme ön yargım çok fazlaydı ve beni memnun edecek şeyler çıkacağını hiç düşünmüyordum. Yanlış anlaşılmasın, ön yargımın sebebi Asya'lı karakterler değil, filmin yapılma sebebi. Buna rağmen dün filmi basın gösteriminde izlediğimde aslında beni şaşırttı diyebilirim. Evet, kötü ve gereksiz yerleri kesinlikle var, ancak tatmin edici ve eğlenceli yerleri de hiç az değil. 


Film incelemelerimizin en uzun girişinden sonra hikayeyle devam edelim. Filmin konusunu burada anlatmayı pek istemiyorum çünkü açıkçası zaten çok kısa ve yetersiz duruyor, burada anlatarak daha da kısaltmaya gerek yok. Filmle ilgili bence en olumsuz kısım da zaten tam olarak burada ortaya çıkıyor. Ana hikaye yeterli uzunlukta ve derinlikte olmadığı için izlerken iki saati farklı şeylerle doldurmaya çalıştıkları çok belli oluyor. Bunlardan biri flashbackler. Film boyunca zaten bildiğimiz/öğrendiğimiz olayların bol bol flashbacklerini görüyoruz ki beni bir noktadan sonra rahatsız etti ve filmle bağımı azalttı. 2 saati doldurmak için yerleştirildikleri bence bariz çünkü çoğu zaten karakterlerin diyaloglarından anladığımız şeyler. Bildiğimiz bir şeyin seyircilere tekrar izletilmesini sevmeyen biri olarak ben gereksiz ve hem tempoyu hem de filmin seyir zevkini düşüren bir faktör olarak buldum bu sahneleri. Bunun dışında süreyi uzatan ve filme olumsuz etki eden bir diğer kısım da bence slow-motionlar. Çok fazlalar ve bazı yerlerde o kadar kötü duruyorlar ki nasıl kimse uyarmamış anlamadım. Karakterlerin suratı yakın planda çekilirken yapılanlar hele... Zack Snyder'ın JL'i kadar sayıca çok olmasa da bence onunla yarışır seviyede kötü şekilde etkilemiş filmi. Özetle filmin gözümdeki en büyük sorunu hikayenin yetersizliği iken, bunların ortaya çıkardığı diğer iki sorun olan flashback sahneleri ve slowmotionlar da dolaylı olarak filmi en kötü etkileyen iki unsur.Hikaye filmin süresine göre kısa kalıyor dedik, flashbacklerle süreyi biraz uzatmışlar dedik, ama yeter mi? Yetmemiş, bu yüzden kalan kısımlarda da bol bol dövüş sahnesi izliyoruz. Açıkçası bazı dövüş sahneleri cidden hoşuma gitti. Yaratıcılık katmaya, diğer dövüş sahnelerine göre farklı özellikleri olmasını sağlamaya çalışmışlar ki başarılı olduklarını söyleyebilirim. Birkaç tane dümdüz klasik sıkıcı dövüş sahnesi de vardı ancak olacak o kadar. Ana karakterin en büyük özelliği zaten dövüş sanatlarıyken film genel olarak bu işin üstesinden bence başarıyla kalkmış, zevk veren akıcı dövüşler bulunuyor. Aynı zamanda bazı sahneler Jacky Chan filmlerini andırıyor ki bundan daha doğal bir şey zaten olamaz.


Bir önceki Marvel filmi olan Black Widow'u hiç mi hiç beğenmeyen biri olarak filmde beni en çok sinir eden şeyler filmin seyirciyi normalden çok daha fazla bir şekilde aptal yerine koyması ve rezil mi rezil espriler barındırmasıydı. Bu filmde ise seyirciyi aptal yerine koyan sahneler bence pek yok, yine çok mantıksız duran sahneler olsa da bunları ciddiye almadığını da yan karakterlerle gayet hissettiriyor ve umursamıyorsunuz haliyle. Espri cephesinde ise Black Widow'a nazaran durum çok daha iç açıcı. Espri sayısı hem daha az hem de yapılanlar daha yerinde ve salonun tepkisine bakıldığında da daha komik oldukları belli. Black Widow'da tek bir espri bile bunu başaramazken bu filmde kahkaha attıran iki sahne oldu. Kalanlarda da sempatik duran birkaç tane var. Kısacası Shang-Chi filmi Black Widow'da beni çok rahatsız eden tarzda sahneleri iyi bir şekilde kotarmış. Aynı zamanda değinmem gerekir ki bu film özelinde fragmanları izlemeyen biri olarak bu kadar CGI kullanımını beklemiyordum. Filmin fantastik unsurlarını ve özellikle yaratıklarını ben çok sevdim. Tasarımları orijinal ve görünümleri çok gerçekçi geldi. Ekranda sırıtan türden fantastik kısımlar yok ki bence bu önemli bir başarı. Pek çok filmde bu sorun yüzünden izleyenlerin filmle bağı kopuyor ve ekranda sırıtan fantastik yaratıklar bütün seyir zevkini alt üst ediyor ancak bu filmde hiç böyle bir durum yok, üstesinden gayet iyi gelmişler. 


Simu Liu'nun performansında çok fazla övülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum ama eleştirilecek bir nokta da yok. Ortalama bir performans ortaya koymuş, ne iyi ne kötü. Filmde oyunculuğu en çok öne çıkan kişi ise Awkwafina olmuş. Karakterinin samimiyetini ve eğlenceli yapısını başarılı bir şekilde yansıtıyor ve yer aldığı sahnelerin çoğunda da filmi taşıyor, filmin mizahı da bu karakter üzerine kurulu zaten. Sonlarda sırf karakteri ön plana çıkartmak için çok absürt bir karar alınmış olsa da ben onun dışında oldukça sevdim karakteri. Belli ki gelecekte de kendisini filmlerde görmeye devam edeceğiz. Ayrıca filmin çok güzel karakter sürprizleri de var ki beklemediğiniz bir anda beyaz perdede onları görmek çok keyifli. Sosyal medyada bunların spoilerlarına dikkat etmenizi öneririm.Müzikler için pek bir şey diyemeyeceğim çünkü hiç sevmediğim türden müziklere sahip film. Buna rağmen aksiyon sahneleri için uygun olduğundan eleştireceğim bir nokta da yok. En son creditte ise çok sevdiğim şarkılardan biri çalınınca 2. after crediti beklemek benim için çok zevkli bir hal aldı. Ha bu arada evet, filmde iki tane after credit bulunuyor. İlki oldukça keyifli ve salona kahkaha atmayı başarmışken (Benim de filmde en çok sevdiğim sahne bu.) ikincisi biraz daha ilgi çekmeyen türden. 


Finale bakacak olursak Shang-Chi MCU'da beklenenden daha önemli bir role sahip olacak gibi duruyor. Şimdiden bir takım ilişkilerin içine girdi ve gelecekle ilgili ipuçları veren gizemli bir durum da yaratıldı. Karakterin kullandığı silah da çok farklı bir tarza sahip ve filmin havasına çok uymuş, gelecekte bu silahın detaylarıyla ilgili ilginç bilgiler de öğreneceğiz gibi duruyor. Yeni karakterlere ihtiyacı olan şu dönemde Feige bu karakteri bizlere daha birçok kez sunacak gibi duruyor. 
Sonuç olarak Shang-Chi beni memnun etti diyebilirim. Yazıda bahsettiğim gibi filmin ciddi problemleri de var ama günün sonunda eğlenceli anlara, birkaç kaliteli ve orijinal dövüş sahnesine ve başarılı fantastik yaratıklara sahip, kafa dağıtmalık bir Marvel filmi. Çok mu sevdim? Hayır. Ama ortalama bir Marvel filminin altında olduğunu da düşünmüyorum. Klasik işlevlerini layığıyla yerine getiriyor ama fazlasını da beklememek lazım. Film hakkında söyleyebileceğim her şey bu kadar sanırım, şu piyasayı büyütsek de Feige abi gelip bize de film çekse keşke. Gerçi Asya pazarı için yapılan bu filmde Çince konuşma sahnesi olması gerekenden çok daha az ve büyük kısmı da Amerika'da geçiyor ama... neyse. Sonuçta "Sen de artık Amerikalısın."


Notum: 6.2


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.