Spider-Man: The Spider's Shadow #5 İnceleme | FİNAL! |

 


What If başlığı hakkında en sevdiğim şey muhtemelen ana çizgi romanlarda göremeyeceğimiz olayların ele alınması. Hele bu olay küçük bir şey olup daha sonra çılgınca yerlere gidiyorsa daha da severim. Spider’s Shadow biraz klasik gelebilecek bir olayı koca bir olay haline getirdikten sonra geçen sayı pek de hoşuma gitmeyen bir şey yaptı. Ana hikayelerde görebileceğimiz hatta birçok kez gördüğümüz bir olay yaratarak ilgimi kaybetti. Peki final sayısı her şeyi düzeltebildi mi? Gelin bakalım. 


En son bıraktığımızda Fantastic Four’un bir kısmını ele geçiren simbiyot, çapını arttırarak bir sürü kahramana saçılmıştı. Peter, MJ, Invisible Woman ve Human Torch ise sağ çıkanlar olarak tüm bunları durdurmaya çalışacaktır. Spider-Man dünyaya getirdiği bu uzaylıyla nasıl yüzleşecektir?Söylemen lazım ki geçtiğimiz sayıdan sonra beklentim azalmıştı ama bu hiç de kötü bir sayı değildi. Hatta tatmin edici bir son olduğunu söyleyebilirim. Gerekli hikayeleri kapıyor ve yeni başlangıçlar da doğruyor. Tüm bu simbiyot bulaşmış kahramanlar hikayesi güzel aksiyon yaratmakla beraber basit ama akıllıca bir şekilde çözülüyor. Sonunun mutlu olup olmadığını tabii ki söylemeyeceğim ama bazı kayıplar bulunmakla beraber duygusal anlar, güzel diyaloglar ve havalı bir son içeriyor. Beni bu finalde üzen en büyük şey ilk sayılardaki kaotik hissi verememesi oldu. İlk üç sayı barı o kadar yükseklere taşıdı ki ben daha fazla ve farklı şey görmek istiyordum. 


Artık serinin sonuna geldiğimize göre bir diğer konuşmamız gereken nokta 5 sayı olması. What If sayıları genellikle tek sayılık hikayelerdir ve yanlış bilmiyorsam ilk kez 5 sayıya uzatıldı. Bunu iyi yanlarını da gördük, kötü yanlarını da. Eddie Brock ve JJJ gibi karakterlere de odaklanmalarını gördük ama sona geldiğimizde hala bazı şeylerin hızlı atlandığını düşünüyorum. Simbiyotla birleşmenin getirdiği öfkenin karakterde bıraktığı suçluluk duygusu veya yaptıklarının üstüne kimliğinin açıklanışının getirdiği sonuçlar çok hızlı atlanmış konular. Madem 5 sayı yapıyorsunuz en azından koyduğunuz noktaları iyi tamamlayın.Pasqual Ferry her zamanki gibi kaliteli ve dinamik bir çizim sunmayı başarıyor. Tek sıkıntım bazı simbiyotla birleşmiş kahramanların dizaynı. Böyle bir konu olduğunda biraz daha havalı ve yaratıcı şeyler görmek isterdim ama bu biraz daha basite kaçmışlar. Genele baktığımızda seride güzel anlar çizmekle beraber atmosfere uyan bir tarza da sahip. Önceden tanımadığım bu çizerin işlerini takip etmeye devam edeceğim.


Bu kadar detaylara kapıldığıma bakmayın. Benim sinirimi bozan şey ilk üç sayının çok kaliteli ve havalı olması. Simbiyot hikayelerine takıntılı olan birisi olunca da aradaki şeylere kapılabiliyorum ama rahatlıkla söyleyebilirim ki bu iyi bir sayıydı ve güzel bir finaldi. Devamı gelecek gibi duruyor ama ben elimdekiyle memnunum. Eğer son zamanlarda bir Spider-Man hikayesi okumak istiyorsanız bu iyi bir seçin olacaktır. Çılgın kısımlar içermekle beraber serinin yarısından fazlası çok büyük ve sert anlar sunuyor. 


Notum: 7.0

Serinin Ortalaması: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.