Türk Atası | Tanıtım


Presstij Yayınları bu seneyi oldukça verimli geçirdi ve biz de hızlarına yetişmeye çalışarak son dönemde bastıkları bütün ciltlere sitemizde yer vermeye, sizler için değerlendirmeye çalışıyoruz. Daha önceki incelemelerimizin hepsine sitemizde arama kısmına Presstij yazarak ulaşabilirsiniz. Bu yazıda ise Türk Atası kitabını sizler için birkaç başlık altında tanıtacağız. Bazı kitapları incelemek anlamsız olacağından dolayı sizlerin kafasında bir fikir oluşturmak ve alıp almayacağınıza yardımcı olması adına bu tarz tanıtım yazıları hazırlıyoruz, bu da onlardan biri. 


İçerik


Türk Atası adından da anlaşılacağı üzere Ulu Önder Atatürk'ün hayatını da içinde barındıran bir eser. Bu yönüyle daha önce çizgi romanlarımızda görmediğimiz hayati derecede önemli bir içeriğe sahip. Bunun üstesinden geldiğini söyleyebilirim çünkü bunları basit bir şekilde anlatmakla kalmamış, kendi içinde de bir hikaye oluşturmayı başarmış. Bu hikaye Afife'nin Fransa'da okuyan yeğenini terör örgütlerinden kurtarma hikayesi, eş  zamanlı olarak da Atatürk'ün yaptıklarını okuyoruz ki çok iyi bir denge kurulmuş ve bu hikayeye yedirildiği için okuması çok daha akıcı ve orijinal.  Böyle bir eserin Fransız yazar Loulou Dedola'dan çıkması ise daha da sevindirici çünkü ülkemizin en büyük değeri olan Atatürk'ü dünyada çizgi romanlar üzerinden yeni nesile tanıtmamızı oldukça kolaylaştıran bir eser olmuş. Konunun ekmeğini yemek yerine gerçekten onu anlatmaya ve tanıtmaya çalıştığını hissetim ben, bu yüzden piyasadaki diğer pek çok Atatürk yapımından da farklı olduğu söylenebilir. 


Basım Bilgileri


120 sayfadan oluşan kitabın ebatları 22'ye 29. Ebatlardan da anlaşılacağı üzere sayfa sayısı ortalama olsa da boyutları oldukça büyük. Bu tarz büyük baskıları son zamanlarda Presstij Yayınları daha çok tercih etmeye başladı ki bence yerinde bir tercih oluyor çünkü genelde okuma zevkini arttırıyor bu tercih. Büyük sayfalarda çizgi romana kendinizi daha çok kaptırıyorsunuz ve çizimleri de geniş geniş inceleme fırsatınız oluyor. Sert kapak olması da bir diğer artısı ki daha önce de dediğimiz gibi sert kapakların hasar alması nadiren karşılaşılan bir durum olduğundan sağlam bir baskıya sahip oluyorlar. Son zamanlarda olduğu gibi bu kitapta da herhangi bir baskı problemiyle karşılaşmadım ki biliyorsunuz, sponsorlukla gönderilen ürünler olsa dahi hata gördüğümüzde yazımızda yer veriyoruz, daha önce bazı yayınevlerinin yazılarında bu tarz sıkıntılara yer vermiştik. Ancak dediğim gibi bu kitapta o tarz bir hatayla karşılaşmadım. Kimler Sever?


Açıkçası kimler sever bilmiyorum ama, okuyabilen herkes okumalı. Kitaplığınızda bulunması gereken ve bence satışlarına da destek olunması gereken bir kitap. Türkiye'de yaşayan yabancı dostlarınıza da hediye olarak alırsanız bence bizim tarihimizi ve kültürümüzü öğrenmeleri adına güzel bir hediye olur çünkü kuru kuru bir anlatıma sahip değil kitap. 


Sonuç olarak Presstij Yayınları böyle bir eseri basarak çok değerli ve önemli bir işe imza atmış. Alabilen herkesin alması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çok ağır ve önemli bir misyonu olmasına rağmen bunu başarıyla yerine getirmeyi başarmış. Bir sonraki çizgi roman incelememiz yine Presstij Yayıncılık'tan Die serisinin ilk cildi olacak, takipte kalın!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.