Batman #112 ve 113 İnceleme | Artık Hazır Olabilir Miyiz?Senenin büyük Batman olayı Fear State sonunda başlamış durumda. James Tynion'ın bu serideki son büyük hikayesi olmakla beraber 100.sayıdan beri yavaşça temelleri atılan bir hikayeydi. Ne kadar Joker War sonrası serinin düşüğü noktalar olduğunu düşünsem de genel olarak hoşuma gidiyordu ama bu hikayeye gelmemiz o kadar uzun sürdü ki beklentim biraz düştü. En iyisi sayıları konuşmaya geçelim. Bu arada sayıları ayrı ayrı konuşmaktansa birlikte ele alacağım. Bunun sebebi ikisinde de inanılmaz bir ilerleme olmuyor.


112.sayı Bedava Çizgi Roman Günü'nden gördüğümüz sayfalarla başlıyor (ıska 1). Batman uzun zamandır Scarecrow'un zehri etkisindedir ve sonunda kurulmuştur. O kadar uzun süredir yoktur ki ekibi onu ölü zannediyordur. Bu sırada Queen Ivy hikayesi devam ediyor ve Magistrate'in kontrolü artmaya başlıyor. Scarecrow ise ortalıkta sinsi bir şekilde gezinmektedir ve ortalığa çok tehlikeli ve artık kontrol ettiği bir Peacekeeper salmıştır. 113. sayı ise biraz daha kapalı. Batman, Scarecrow'un onun zihnine bir şeyler eklediğini düşünerek dostu Ghost-Maker ile küçük bir maceraya çıkar. Bruce Wayne'in zihninde dolaşmaları sırasında Scarecrow'a bu Fear State fikrinin nasıl geldiğini ve amacının neler olduğunu görürüz. 


Bu sayılar gerçekten büyük bir eventin parçasıymış gibi hissettirmiyor. Yan hikayelerden dolayı durumun korkunçluğunu görebiliyorsunuz. Mesela Peacekeeper-01 olayı gerçekten ilginç ve biraz da korkutucu ama Batman'in bu iki sayı boyunca hiçbir olaya bulaşmaması her şeyi çok sıkıcı yapabiliyor. Hadi ilk sayıda ekibine dönüyor ve bir plan oluşturmaya çalışıyor ama ikinci sayıda sadece aklında dolaşıyor. 113 baya baya bir tie-in gibi hissettiriyor.Tüm bu hikayeden önce baya dolu bir Cowardly Lot hikayesi okumuştuk ve orada bir sürü temel atılmıştı. O hikayenin sonunda artık hazır olduğumuzu düşünüyordum. Ardından Alpha sayımız geldi ki orada da her şey yerine oturmuş gibi gelmişti. 112.sayıda ise yine hazırlıklar yapılıyor. Scarecrow her "Artık başlama vakti" dediğinde daha fazla sinirlenmeye başlıyorum çünkü bir türlü bir ilerleme oluyormuş gibi hissetmiyorum. Sayılardan nefret etmedim; yazımı güzel, aksiyonu hoş, akıcı ama ilerleyiş anlamında bayık buldum. Bu kadar hazırlıktan sonra biraz daha hızlanmasını beklerdim.


İki sayının da en iyi yanı tahmin edebileceğiniz üzere Jorge Jimenez. Kendisi sayılarda harikalar yaratmaya devam ediyor ve DC'deki en iyi çizerlerden birisi olduğunu çok güzel kanıtlıyor. Bir sayının her paneli mi bu kadar güzel olur? Sadece iki karakterin uzun süre konuştuğu kısımlar bile çizim ile çok daha okunabilir ve güzel geliyor. Aynı zamanda ayda iki sayı çıkmasına rağmen aceleye gelmiş de hissettirmiyor. Seriyi taşımaktan umarım çizer bel ağrısı çekmez.Her zaman olduğu gibi bu iki sayıda da yan hikaye bulunuyor. Artık Ghost-Maker hikayesini geride bıraktık ve bu sefer Clown Hunter'a geçiyoruz. Korku gazından etkilenmiş karakterin etrafa koşuşturmasından oluşuyor sayı. Hikayeyi Brandon Thomas yazıyor ki bence ortalama bir iş çıkartmış. En büyük sorunum sanırım hikayenin bir etkisi olmaması. Bağlanacağı noktayı merak ediyorum ama pek de bir amacı olduğunu düşünmüyorum hikayenin. Jason Howard ise hikayeyi çiziyor ki fena değil. İnanılmaz olduğunu söyleyemem ama arada çizimin öne çıktığı ilginç sayfalar bulunuyor.


 Batman serisi bir eventin ana alanı olsa da Batman bu hikayenin şimdilik ana noktasında hissettirmiyor. Batman'i çevreleyen olaylar gerçekten ilginç olsa da karakter bunların bir parçası olamıyor. Umudum bir sonraki sayılarda biraz daha hızlanıp güzel bir kapanış yapması. Hikayeyi sevmek için baya bir emek harcıyorum ama seri beni zorluyor. Dediğim gibi sayılar kötüye yakın bile değil ama ilerleyiş baya sıkıntılı.


#112'ye Notum: 7.0

#113'e Notum: 6.5


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.