Eternals Spoilersız İnceleme | Niye Böyle Oldu?


 MCU'nun bu seneki yeni eklentisi Eternals'ı sonunda izledik. Bu film çıkmadan önce ilgim gerçekten farklıydı. Başlangıçta Chloe Zhao yönetiyor diye ve görünüşünden dolayı ilgimi çekmişti. Film yaklaştığında ise bildiğiniz üzere baya bir olay oldu. Bunların en başında da kötü yorumlar yer alıyordu. Bu yazıyı yazdığım anda Rotten Tomatoes'da %49 ile en düşük MCU filmi skoruna sahip. Bundan dolayı ise film daha çok ilgimi çekti. Çok Eternals bilmeyen ve sadece birkaç sayısını okumuş birisi olarak bu filmi en kötü MCU işi yapan neydi? Hatta bu film gerçekten kötü mü?


Çok spoiler vermeden Eternals, Celestiallar tarafından yollanan ve dünyayı Deviant adlı ırktan korumaya çalışan bir ırk. Kendileri tarihte bir sürü olay yaşayıp insanları korusa da bir yerden sonra dağılmaları gerekti. Şimdi ise Deviant ırkının dönmesi ile yeniden toplanmalıdırlar. Peki birbirilerini görmedikleri bu kadar süreden sonra nasıl değiştiler? Yaratılışlarını ve kendilerini sorgulayacakları bu hikaye MCU'ya yeni bir genişlik katıyor.İlk olarak ben bu filmi beğendim. Belki de beklentim düştüğündendir ama bu kadar kötü yorumu hak ettiğini hiç ama hiç düşünmüyorum. Bence ortalama bir MCU filmi olmakla beraber Marvel'ın bu sene şimdilik çıkardığı en iyi film olabilir. Hikaye başlangıçta biraz klişe gelse de film ilerledikçe gideceğinizi düşündüğünüz yol baya değişiyor ve bu değişimler filme olan ilgimi kesinlikle çok arttırdı. Böyle bir şey çıkacağını hiç beklemiyordum. Birazdan detaylandıracağım ama bazı sıkıntılar dışında hikayeyi baya güçlü ve etkileyici buldum. MCU'nun kozmik yanına her zaman ilgi duymuş birisi olarak getirdiği eklentileri beğendim. 


İlk olarak bu klasik bir Marvel filminden farklı yönler alabiliyor. Akış bence başlamak için güzel bir yer. Film, büyük bir çoğunluğunu takımı toplamaya harcıyor ve bunda hiç acele etmiyor. Evet aralarda aksiyon sahneleri var ama aralarda bolca diyalog da geçiyor. Bu diyaloglar her zaman kaliteli olmasa da hiç sıkılmadığımı söylemem lazım. Burada sıkılmazsınız demiyorum ama hız olarak beklentinizi ayarlamanız lazım. Aynı zamanda karakterlere birazdan daha detaylı girecek olsam da onları toplamanın yavaş yavaş ilerlemesini beğendim. Bazı karakterler hikayede çok şey yapabilecek kapasitede değil ve gerekene kadar da getirmemelerini doğru buldum. Tüm film arkada boş boş gezip zamanı geldiğinde kullanılmaktansa bu daha iyi geldi. Filmin aldığı çatışma ve sorgulattığı konu ise bu eklentinin en sevdiğim ve en az sevdiğim yanlarından. Dediğim gibi film çok farklı yönlere gitmeyi başarıyor ve bununla birlikte karakterler amaçlarını, yaratılışlarını ve ahlaki değerlerini sorgulamaya başlıyor. İşte bunu her Marvel filminde göremezsiniz. Eternal'lar ve Deviant'ların geçmişi, çatışmaları bu konu ile birleşince çok enteresan bir hal alıyor ve karakterlerin bu durum çevresinde ne yapmaları gerektiklerini sorgulamaları çok hoşuma gitti. Ele alacağını beklemediğim ama aldığına sevindiğim bir durum. Ne yazık ki sonuca geldiğimizde bu çok iyi bir şekilde anlatılamadığından biraz karışık kalabiliyor. Fikrin üzerinde yeterli şekilde durulmadığından ve sonuca da tam bağlanılamadığından mesajı izleyenler farklı algılayabilir. Karakterlerin hepsinden detaylı şekilde bahsetmeyeceğim ama bazı demek istediğim noktalar bulunuyor. İlk olarak Thena karakteri baya hoşuma gitti. Savaşçı fikrini farklı bir şekilde ele almış ve karakterlerin geçmişi ile de ilginç bağlanmış. Bir diğer hoşuma giden karakter ise İkaris oldu. Karakterin ilerleyişi gerçekten enteresandı. Sersi ise en havalı güce sahip olsa da ana karakter sendromundan dolayı biraz düz hissettirdi. Sprite bazı noktaları ile hoşuma gitse de bazı gelişen olaylar da çok ani hissettirdi. Bunların yanında Phastos, Druig, Makkari ve Gilgamesh karakterlerini de beğendim. Kingo'yu ise başta ne kadar sevsem de sonlara doğru harcandığını düşünüyorum. Genel olarak karakterlerden ve güçlerinin kullanımından memnunum.


Karakterlerdeki en büyük sorunum ise düşmanda. Deviant'ların konseptinin ilginçliğinden bahsetmiştim ve bir de bunların ismini hatırlamadığım bir başı var. Bu karakterin düşüncesi, çatışmaları hoşuma gitse de final savaşına sıkıştırılmış geldi. Sanki final savaşını yazmışlar ve birden karakteri katmadıklarını hatırlayıp sıkıştırmışlar gibi geldi. Böyle olunca da baya boş geldi açıkçası. Oysaki Deviant formları ilginç tasarımlarla güzel aksiyon sağlayabiliyordu. Büyük yaratıkları seven birisi olarak o halden memnundum ama sona geldiğimizde ağzımda kirli bir tat kaldı. Bu genel olarak bir MCU sorunu ve bu filmin de buna düşmesi üzdü.Biraz da yan olaylardan bahsedelim. Filmin görünüşünü baya beğendim. Yönetmen zaten olabildiğince gerçek mekanlarda çekim yaptı ve belli oluyor. Gayet güzel görünen anlar var. Görsel efekt olarak çoğunlukla beğendiğimi söyleyebilirim. Celestial görünümleri inanılmaz ve ana karakterlerin bu hikayede aslında ne kadar küçük kalabildiğini güzel gösterebiliyor. Yine de bazı kötü görsel efekt anları var. Hatta yazılardan sonraki bir sahnede baya kötü bir efekt ver. Son olarak ise filmin müzikleri o an için güzel olsa da bir tık hayal kırıklığına uğradım. Filmin müziklerini Ramin Djawadi besteliyor ve bundan dolayı heyecanlıydım. Westworld, God of War, Pacific Rim ve Godzilla: King of Monsters gibi işlerde çok güzel bestelere imza atmıştı ama buradaki bazı anlar dışında çok iyi diyemem.


Son olarak yazılardan sonraki sahneleri her zamanki gibi kaçırmayın. İki sahne de baya ilginç ve Marvel çizgi romanlarını derin derin biliyorsanız çok sevebileceğiniz beklenmedik sürprizler var.Sonuca gelirsek Eternals çok da kötü yorum hak edecek bir film değil ama çok da beklentinizi arttırmayın. Biraz daha yavaş ilerleyen ve farklı konulara değinen bir film olsa da sonuna geldiğinizde o güzel konsept kayabiliyor. Sonlara doğru Marvel kafasına kaymasıyla beni kazandığı alanları kaybedebiliyor. Açıkçası bu filmi diğer MCU filmlerinin hepsinden kötü yapan şeyi göremiyorum. Umarım bu puanlardan dolayı Marvel birden planlarını değiştirmez ve bu filmin bıraktığı yeri devam ettirir çünkü baya ilginçti. 


Notum: 6.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.