2021'in En Çok Hasılat Yapan 10 Filmi!

Sinema sektörü pandeminin gölgesinde bir yılı daha geride bıraktı. İyisiyle kötüsüyle birçok film izledik. 2021 yılında pandemi sonrası gişenin topralanmasına yine Çin öncülük etti ve dünya çapında en çok hasılat yapan 6 film listesinde 3 Çin blockbuster filmi yer aldı. Biz de yılın sonunda en çok gişe elde eden 10 filme bir göz atalım dedik. Hazırsanız başlayalım.


1. Spider-Man: No Way Home

Toplam Gişesi: $1.161 Milyar

Bu film hakkında pek bir şey söylememe gerek yoktur sanırım. Muhtemelen MCU'nun Endgame ile beraber en büyük ve en çok beklenen filmi oldu No Way Home. Pandemi döneminde çıkan bir film olmasına rağmen tüm zamanların en büyük üçüncü açılışına (hafta sonu açılışı) sahip film oldu ve vizyona girdiği hafta sonu Kuzey Amerika'da 260 Milyon Dolar gişe elde etti.

2. The Battle at Lake Changjin


Toplam Gişesi: $902.5 Milyon
Çin Pazarı: $899.4 Milyon

Spider-Man: No Way Home ile bu yıl da bir Hollywood yapımı başı çekse de Çin pazarı yine gişede üst sıraları bırakmıyor. Çin'de Ekim ayında vizyona giren The Battle at Lake Changjin, No Time To Die vizyona girene kadar bir ay boyunca Çin'de gişenin zirvesindeydi. Birkaç hafta sonra da Wolf Worrior 2'yi geçerek Çin'de en çok hasılat yapan film oldu.

3. Hi, Mom

Toplam Gişesi: $822 Milyon
Çin Pazarı: $821 Milyon

Aile komedi/dram filmi Hi, Mom, kendi annesiyle arkadaş olmak için zamanda geriye giden bir kadının hikayesini konu alıyor. Çin'de film hakkında yapılan olumlu eleştiriler, Hi, Mom'ın Detective Chinatown 3'ü geçerek Çin'de yılın en çok hasılat yapan ikinci filmi olmasını sağladı. Film şu anda yalnızca kadınların yönettiği tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi konumunda.

4. No Time To Die


Toplam Gişesi: $774 Milyon

No Time To Die, 2021'in en çok beklenen filmlerinden biriydi. James Bond serisinin son filmini dünya çapındaki sinemalara getirmek için yeni bir dağıtım ekibi kuruldu. Film, Birleşik Krallık'ta birçok gişe rekoru kırdı ve Almanya'da Hollywood filmlerinin gişesini düzeltmede büyük rol oynadı.

5. F9: The Fast Saga


Toplam Gişesi: $726.2 Milyon

Fast and Furious'ın son filmi 2021'in yazında vizyona girdi ve Çin (200 Milyon Doların üzerinde), Japonya, Güney Kore ve Avustralya'da büyük başarı elde etti. 1 Milyar Dolar barajını geçemeyen film, 2019'da çıkan spin-off Hobbs and Shaw'un ($759 Milyon) az bir farkla gerisinde kaldı.

6. Detective Chinatown 3


Toplam Gişesi: $686.2 Milyon 

Hi, Mom ile aynı dönemde çıkan Detective Chinatown 3, en büyük açılış günü hasılatı ($163 Milyon) ve en büyük açılış hafta sonu hasılatı ($397  Milyon) rekorlarını kırarak gişede güçlü bir başlangıç yaptı.

7. Venom: Let There Be GarbageToplam Gişesi: $501 Milyon

Dune ve No Time To Die ile aynı dönemde vizyona giren film gişede maalesef ki büyük başarı elde etti ve Kuzey Amerika'da 200 Milyon Doları aşan üç filmden biri oldu. Çin'de vizyona girseydi gişesinin çok daha büyük olacağını da söylemek lazım.

8. Godzilla vs. Kong


Toplam Gişesi: $467.8 Milyon

Hollywood'un 2021'deki en büyük aksiyon filminin gişede başarılı olmasını bekliyorduk zaten. En yüksek açılış günü ve hafta sonu rekorlarını kırmayı başaran film en büyük hasılatı yine Çin'den elde etti (188.7 Milyon Dolar).

9. Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings


Toplam Gişesi: $432.2 Milyon

Hakkındaki olumlu eleştiriler sayesinde gişede başarı elde edip Eternals'ın önüne geçen Marvel'ın yeni kahramanı toplam gişesinin %52'sini yurtiçinden elde ederek 2021'in en çok hasılat yapan 10 filmi arasında gişesinin yarısından fazlasını Kuzey Amerika'dan elde eden tek film oldu.

10. Eternals


Toplam Gişesi: $401.2 Milyon

Dune'u ($394.5 Milyon) az bir farkla geçerek 2021'in en çok gişe yapan 10. filmi olmayı başardı film. 2021'de 300 Milyon Doları aşmayı başaran 4 Disney filminden biri olan Eternals, gişesinin neredeyse %60ını Güney Kore, Birleşik Krallık, Fransa ve Meksika'dan elde etti. Eternals da Shang Chi gibi Çin'de vizyona girmedi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.