2021'İN EN İYİ 10 OYUNU!

2021 oyunlar açısından çok sönük bir yıldı. Çıkan oyunlar kötü değildi elbette ama hiç birisi de ağzımızı açık bırakmadı. Güzel yapımlar elbette vardı ama çoğu zaten kurak olan bu dönemde kendisini gösteremeden yitip gitti. Neyse 2021'de bence çıkan en iyi oyunları bu listeye aldım ileriki zamanlarda en iyi indie oyunları da sıraladığım bir liste gelecek ama ondan önce biz ağır topları bir aradan çıkartalım. Ha listeye geçmeden önce şunu da ekleyeyim bu listede bir sıralama yok. O zaman başlayalım!


Metroid DreadMetroid serisini Türkiye'de bilen çok oyuncu yok ama bu seri dünya çapında çok sevilmekle birlikte Metroidvania türünün de öncülerinden ve işte metroidvania türünün en yeni örneği Metroid Dread! Nintendo Switch'e özel çıkan Dread ben serinin en iyi oyunlarından. Boss savaşlarından tutun harita dizaynına kadar her şey muazzam. Ayrıca eski oyunlarından gelen yeteneklerle birlikte Samus'u kontrol etmek hiç olmadığı kadar keyifli olmuş ayrıca E.M.M.I (Evet bildiğimiz emmi) denen yaratığın bizi oyun boyunca adeta Mr.X gibi kovalaması da oyuna ayrı bir hava katmış. Kısaca Switch'iniz varsa kesinlikle alıp oynamanız gereken bir yapım.

Deathloop


Arcane Studios'a bayılıyorum! Dishonored serisi ve Prey ile birlikte favori firmalarımdan birisi oldu çıktı. Bu kadar firmayı övmemden Deathloop'u da sevdiğimi anlamışsınızdır. Deathloop adından da anlaşılacağı üzere döngü konseptini ele alıyor fakat döngü konseptini ele alan diğer yapımlar haricinde bu oyunda bir farklılık var. Oyunu bitirmek için 8 düşmanı aynı döngü içinde öldürmek ve bu oyuna çok ayrı bir tat katmış. Dene yanıl yöntemi ve her döngü de yeni bir bilgi ile daha fazla ilerleme kaydetme hissine tek kelimeyle bayıldım. Ayrıca neredeyse her döngü de bizi öldürmeye çalışan birisinin olması da oyuna hafif bir gerginlik katmış fakat oyunda ki yapay zekanın kötülüğü ve buglar yüzünden çoğu kişi Deathloop'a sırtını çevirdi yani bu da üzücü çünkü oynanış ve bölüm dizaynı açısından oyun çok keyifli.

Psychonauts 2


Grim Fandango ve Full Throthle yapımlarında yer alan Tim Schafer'in son oyunu Psychonauts 2. Çok uzatmayacağım espriler, yaratıcılık, bölüm dizaynı muazzam bir oyun. Hatta şöyle dersem yeterli olacaktır eğer It Takes Two olmasaydı direkt olarak GOTY'i Psychonauts'a verirdim. 

Resident Evil Village 


RE: Village hakkında çok konuşmayacağım. RE8 Oynanış konusunda halen çok iyi ve çeşitlilik konusunda çok iyi bir iş başarıyor. Hikaye ve hikaye anlatımı diğer oyunlardan daha iyi olsa da halen sıkıntıları var. Bence bu sene çok konuşuldu ve konuşulmayı da hak ediyor diyebilirim. 

It Takes Two


It Takes Two bence de bu senenin en iyi oyunu. Hikaye açısından çok basit olsa da oynanış, bölüm dizaynı ve çeşitlilik açısından bu oyun çok sağlam. Joseph Fares abim o kadar iyi bir iş başarmış ki anlatılmaz oynanır seviyesinde. 

Ratchet and Clank: Rift Apart


Öncelikle Ratchet and Clank: Rift Apart'ı oynamadım peki neden bu listede çünkü çok güvendiğim eleştirmenler öve öve bitiremedi bende onlara güveniyorum. (Ayrıca PS5 çok pahalı :(.)

Hitman 3


Hitman 3, bence bu sene çok arka planda kalmış bir yapım. Oynanış bakımından ilk 2 oyuna bayağı bir benziyor hatta neredeyse aynısı ama bölüm dizaynı açısından bu oyun ilk 2 oyundan kat ve kat daha iyi. Özellikle malikane ve tokyo bölümünü oynarken ağzım açık kaldı desem yeridir. Evet görsellik iyi ama benim bahsettiğim oynanış çeşitliği ve bölümün size sundukları. Eğer ilk 2 oyunu beğenmediyseniz bu oyuna indirimde bakın ama benim gibi ilk 2 oyunu keyifle oynadıysanız bu oyunu da kesinlikle bir şans verin.

Death's Door 


Bence bu senenin en iyi indie oyunu. Özellikle Legend of Zelda vari bölüm tasarımı ve Souls/like oynanışı ile sizi bağlıyor ve hiç bırakmıyor. Grafiksel anlamda Link's Awakening remastered gibi duruyor ve bu da oyunu daha bir ilgi çekici yapmış. Ayrıca Souls/like oynanış bu oyuna çok yakışmış.

Halo İnfinite 


Halo serisi ile aranız iyiyse Halo İnfinite tamda istediğinizi size veriyor. Master Chief ile yeni bir macera. Hikayesel anlamda Halo serisi her zaman ayrı bir yere konulmuştur bu yeni oyun ile birlikte de bunu tekrardan anlıyoruz. Eski oyunların aksine bu oyun açık dünyada geçiyor. Maalesef açık dünya çok tek düze fakat oynanışa gelen yenilikler yüzünden bunu çok umursamıyorsunuz. Çok lafa gerek yok Game Pass ile birlikte bu oyunu kesinlikle denemeli hatta hiç durmayıp bütün seriyi oynamalısınız.

Loop Hero


Loop Hero şüphesiz bu yılın en yaratıcı oynanışlardan birine sahip. Karakterinizi değil çevreyi yönetmek oyuna çok ayrı bir hava katmış ayrıca bu oyun sonsuz bir rpg yani hiç bitmiyor ki zaten bitmesini de istemiyorsunuz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.