2021'in En İyi Çizgi Romanları!


 2021 çizgi roman okuma konusunda en aktif olduğum sene olmadı ne yazık ki. Yoğunluk üstüne yoğunluk yüzünden istediğim sayıları ve konuları konuşmam biraz zorlaştı. Yine de bu sene okuduklarımda biraz daha seçiçi oldum diyebilirim ve geriye baktığımda bu sene baya kaliteli şeyler okuduğumu da fark ettim. Bu yazıda birkaç seriden bahsedip ardından yılın en iyilerini konuşacağım. Eğer atladığım bir seri varsa özür dilerim çünkü bu yazıyı hazırlarken tek tek okduklarıma bakmaktansa geriye baktığımda aklıma ilk gelen en iyi serileri ele aldım. Aynı zamanda bu sene bağımsız işlere daha çok önem verdim ki listede de fark edeceksiniz. Bunun yanında özür dilerim DC ama bu sene ilk 10'a koymalık çok bir şey çıkaramadınız. Ya fazla kısa ya da fazla geç çıkarttınız. Geç konusunda Dark Knights of Steel'e bakıyorum. O zaman daha da uzatmadan serilere geçelim.


-BAHSEDİLMESİ GEREKENLER-Öncelikle her zamanki gibi listeye girebilecekken son anda kaçırmışlara bakalım dedim. Bu serileri de kesinlikle tavsiye ediyorum ve ileride başka yerlerde konuşmaya umuyorum. Mazebook, Primordial, Robin and Batman, Moon Knight, Last Ronin, Action Comics, Swamp Thing, 6 Sidekicks of Trigger Keaton, BRZRKR, Batman: The Imposter bu sene okuduğum kaliteli seriler arasında. Kesinlike atladığım vardır ama önüme koysanız daha fazla konuşacağım seriler bunlar.


-UCUNDAN KAÇAN: STRANGE ADVENTURES-Strange Adventures'ı bir nevi 11. sayabilirsiniz. Tom King'in yazdığı ve Mitch Gerards ile Evan Shaner'in çizdiği 12 sayılık seri bu sene kapanışını yaptı ve belli bir yere kadar baya kaliteliydi. King yine bir karakterin mirasını lekelediğini söyleyenler var ama karakteri çok takmadığım için ele alınan mevzu ilgimi çekti. Adam Strange'in savaş suçları hakkında olan bu seri beni şaşırttı ama sona geldiğimizde yetersiz ve saçma hissettirdi. Bu sebeple listede aşağıya kaydı. King de böyle hem en kötü hem de en iyi yazısında bulunmuş çılgın bir yazar.


-DİJİTALİN TACI: JEFF THE LAND SHARK-    DC de Marvel da bu sene diitale özel seriler çıkarmakta özen gösterdi ama bunların en iyisi kesinlikle Jeff the Land Shark oldu. Infinity Comic başlığı altında çıkan seri tatlış mı tatlış Jeff'i anlatıyor. Kelly Thompson'ın hazırladığı samimi hikayeler Gurihiru'nun inanılmaz tatlı çizimleri ile birleşince ortaya kalp ısıtan, yüzünüzü güldüren bir seri çıkıyor. Jeff kesinlikle Marvel'ın yarattığı en tatlı karakter ve maceralarının devamını heyecanla bekliyorum.


-EN İYİ TEK SAYI-Bu kategoride ise serilerdense en iyi sayıları konuşsak başa koyacağım ismi anlatacağım. X-Men #20 az daha bu ödülü alacaktı ama sene ortası çıkan bir sürpriz kesinlikle başa geçmeye hak kazandı. En kötüler yazısında renk temalı serileri ne kadar sevmediğimden bahsetsem de Superman: Red and Blue #5 inanılmaz. Sayıdaki hikaylerin büyük bir çoğunluğunun kaliteli olması yanında son hikaye bence seneye damgasını vuruyor. Daniel Warren Johnson'ın yazıp çizdiği hikaye kısa ve öz bir şekilde duygusal ve kaliteli bir iş sunuyor. Bu ismi listede sadece bir kez görmeyeceksiniz ve şimdiden söylemek istiyorum ki DWJ kendi liginde bir yaratıcı artık.


-2021'İN EN İYİ SERİLERİ-


10: DAREDEVILEveeet, geçtiğimiz sene en iyi seri olarak başa koyduğum seri nasıl oldu da listenin sonuncusu oldu? Seri hakkındaki heyecanım ilerledikçe azalsa da bence bu sene güzelce ana olayı kapayıp güzel bir evente giriş yaptı ki yakında onun hakkında da konuşacağız. Birden listenin sonuna atılmasının sebebi ise diğer numaraların çok daha iyi olması. Açıkçası bu numaraya "Bahsedilmesi Gerekenler"deki herhangi bir seriyi koyabilirsiniz ve sorun etmem ama Daredevil bu sene sona ermiş bir seri olduğundan yer edinmesi gerektiğine inanıyorum.


9: MADE IN KOREABu baya ilginç bir seri ve sanırsam çoğu okur için de beklenmedik bir seçim. Dürüst olacağım, son sayısından dolayı bu seriyi listeye katıp katmama arasında kaldım. Kesinlikle herkes için değil ama Jeremy Holt tarafından yazılan ve George Schall tarafından çizilen bu seri güldürdü, korkuttu ve de düşündürdü. Artık çocuk yapmak yerine robot olarak çocuk alma seçeneği olan bir dünyada aileye gelen bir robotun tuhaflıklarını anlatıyor. Bir sürü ilginç fikir var ve hepsi her okuyucuya oturmayabiliyor ama yazarın Non-Binary olduğunu öğrendikten sonra baya bir şey oturmaya başlıyor.8: HELLIONSX-Men işlerini ne kadar en kötüler listesine koysam da Hellions bunların arasındaki altındı. Zeb Wells gerçekten de hiç umursamadığım karakterleri önemsememi sağladı. Serinin sonuna geldiğimde Havok’a sarılmak, Orphan Maker’a her şeyin düzeleceğini söylemek ve Greycrow ile soğuk bir bira tokuşturmak istedim. Yazar bizi bu karakterle sürükleyici bir maceraya gönderdi ve bu şaşırtma listede buraya gelmesinde güçlü bir etken. Wells, nisan ayından itibaren yeni Spider-Man yazarı olacak ve ne yapacağını baya merak ediyorum.


7: THE ME YOU LOVE IN THE DARKSkottie Young’ın yazdığı ve Jorge Corona tarafından çizilen 5 sayılık korku serisi inanılmazdı. Fikir tükenikliğinden dolayı kendisini ürkütücü bir eve kapatan bir sanatçının ev ile olan ilişkisini anlatıyor. Çizim çok güçlü ve hikaye de bir o kadar akıcı. 5 sayı su gibi gidiyor ve Skottie Young’ın ne kadar iyi bir yazar olduğunu gösteriyor. Kendisi karakterleri çok iyi ele alıyor ve akıcı bir hale getiriyor. Aynı zamanda korku alanında da güçlü olduğunu söylemem lazım. Şiddetli bir ilişkiyi saplantılı bir canavar ile depresif bir sanatçı arasında okumak baya ilginçti. Bu listede Young’ı son görüşünüz bu olmayacak.


6: BETA RAY BILLBeta Ray Bill geçtiğimiz sene Marvel'ın çıkarttığı en iyi süper kahraman mini serisi. Daniel Warren Johnson kendi liginde bir yaratıcı derken buradan bahsediyordum çünkü Beta Ray Bill'in girdiği macera eğlenceli, duygusal ve bol aksiyonlu. Çizim ile birleşince epik bir seri çıkıyor. Karakterimiz kendini düzeltmek için yeni bir silah peşine düşüyor ve 5 sayının sonuna geldiğinizde karakteri gerçekten anlıyorsunuz. 

 

5: STRANGE ACADEMY

 


Bu listeyi hazırlarken Skottie Young'ın yakın sıralarda ikinci kez yer aldığını fark etmemiştim ama kendisi bana göre Marvel'ın en iyi devam eden serisini yazıyor. İlk başta inanılmaz ön yargıyla girişmiş olsam da Humberto Ramos'un çizimleriyle hemen bağlanmıştım. Hellions gibi burada da bir sürü umursamadığım karaktere hızlıca ısındım ama o serinin aksine buradakilerin hepsi yeni karakterler. İleride olacakları baya merak ediyorum ve umarım Young ile Ramos ikilisi bu seriyi kaliteli bir şekilde devam ettirir.


4: ULTRAMEGABuradan başlayarak konuşacağım 4 seri de benim için mükemmel veya mükkemele yakın işler. Ultramega senenin başında çıktı ve üzerinden biraz zaman geçti diye çok konuşulmuyor ama benim için senenin en iyilerinden oldu. Sene başında ilk okuduğumda kesinlikle en iyilerden olacak demiştim ve oldu. James Harren'ın yazıp çizdiği seri şimdilik 4 sayı içerse de hepsi yaklaşık 40 sayfa ve hepsi inanılmaz. Başta yetişkinlere yönelik bir Ultraman serisi gibi başlayan bol vahşetli seri daha sonradan kıyamet sonrası bir hikayeye dönüşüyor. Rahatsız edici, güçlü, dinamik ve baya eğlenceli. 2022'de devamı gelecek ve konuşmak için sabırsızlanıyorum.


3: STRAY DOGSBu seri hakkında sitede daha önceden konuşmuştum ve direkt "başta gelmese bile yukarılarda olacak" demiştim. Oldu da. Tony Fleecs tarafından yazılan ve Trish Forstner tarafından çizilen 5 sayılık seri animasyonumsu görünüşü ile sizin gözünüzü boyarken korkunç bir seri katil hikayesi anlatarak sizi donduruyor. Bu seri iyi olmak için gereken her şeye ve daha fazlasına sahip. Hayvanlarla büyük bir bağım olmasa bile beni bağlamayı başardı, köpeğiniz varsa ne hissedersiniz tahmin bile edemiyorum.


2: THE NICE HOUSE ON THE LAKENe kadar bağımsız dursa da bu seri DC'nin ve Black Label altında çıkıyor. James Tynion IV'un yazdığı seri bir grubun ortak arkadaşları tarafından bir partiye davet edilmesini ve parti sırasında dünyanın sonunun gelişini anlatıyor. Herkes ölüyken bu ekip göldeki evde kalıyor ve vakit geçirmeye başlıyor. Serinin anlatımı, karakterleri, ve gizemi çok güzel hazırlanmış. Álvaro Martínez Bueno'nun çizimleri de bir o kadar kaliteli ve enteresan yönlere gidiyor. 12 sayılık serinin ikinci yarısı mart ayında başlayacak ve olayları baya merak ediyorum. Tynion'ın bu seneki en iyi ve en yaratıcı işi. Bağımsız durduğundan da DC işi olarak kabul edemiyorum.


1: MANY DEATHS OF LAILA STARRGelelim senenin birincisine ki muhtemelen bazı yerlerde duymuşsunuzdur bu işi. Ram V tarafından yazılan Many Deaths of Laila Starr, ölümün ileride doğacak ve ölümsüzlüğü bulacak birisi yüzünden işten kovulmasını anlatıyor. Bundan dolayı karakterimiz bu kişiyi öldürmeye çalışıyor ama zaman geçtikçe ölümsüzlüğü bulanın hayatına tanıklık ediyoruz ve bizi sürükleyici bir hikaye buluyor. Aldığı konular, kültürler, karakterler inanılmaz ve Felipe Amdrade'nin çizimleri ile birlikte mükemmel bir mini seri oluşuyor. Okumadıysanız kesinlikle bakın derim. Aynı zamanda Ram V'nin arada ne kadar kaliteli işler çıkarabildiğini gösterdi bana. 


Benim aşırı sübjektif listem bu şekilde. Siz neler okudunuz, neler sevdiniz? 2022 umarım yine böyle güçlü seriler bulundurur. Aynı zamanda tavsiyem etraftan duyduğunuz bağımsızlara göz atmanız. Şaşırtıcı hikayeler bulabiliyorsunuz. Kaliteli bir çizgi roman senesi geçirmek umuduyla, görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.