2021'İN EN İYİ İNDİE OYUNLARI!


2021 AAA Oyunlar bakımından her ne kadar zayıf bir yıl olsa da bu indie yapımların işine geldi diyebilirim ama yine de gözden kaçan çok indie yapım var. Bende bu listede bu indie yapımlardan en iyilerini sıraladım. Beni sakın yanlış anlamayın bu listede olmayan ama yine de harika olan indie yapımlar var fakat ben listeye en iyileri almak istedim (YANİ KENA NİYE YOK DİYE SORMAYIN ULEN!). Evet, ilk oyun ile başlayalım!


 İNSCRYPTİONOyun aşırı karanlık bir kart oyunu. Hikayesi basit ama akılda kalıcı bir kabinde zorla kart oynamaktayız ve neden bu kabine geldik ne arıyoruz ve nasıl canlı kurtulabiliriz bunu arıyoruz. Kart sistemi şöyle kendi yerimizde ve karşıda 5 tane yer bulunmakta bu yerlere yaratıklar ekleyebiliyoruz tabii bu beleş değil :P. Her yaratık gücüne göre sınıflandırılmış durumda ve çeşitli hayvan kanlarını kurban ederek yaratıklar canlandırıyoruz. Harita'da bulunmakta ve özel yerler var mesela kamp ateşi, totem vb. Oyunda çift kollu bir terazi sistemi bulunmakta ve maçları bu şekilde kazanıyorsunuz yani elinizde ki kartlar yeterli değilse gözünüzü veya dişinizi çıkartıp teraziye koyup oyunu eşitliyebiliyorsunuz. Oyunda yine aynı şekilde farklı siciller bulunmakta bu da bir nevi özellik anlamına geliyor ve bu özellikleri istediğimiz kartlara ekleyebiliyoruz mesela bir kartın uçma özelliği var ve bunu istediğimiz yaratığa ekleyebiliyoruz gibi gibi. 3 farklı bölge ve 3 farklı boss'ta oyunda yer almakta. Ayrıca oyun tür olarak rouge lite ve bu da oyuna başka bir tad katmış dediğim gibi eğer türü seviyorsanız bu yapımı kesinlikle kaçırmayın ama kan veya gotik atmosfer sevmiyorsanız tavsiye etmiyorum.


UNPACKİNGUnpacking'de bir kişinin hayat hikayesini ve taşındığı evleri görüyoruz. Oyunun ana amacı taşındığımız evde ki paketleri açıp eşyaları düzenlemek. Oyunda paketlerden teker teker çıkan eşyaları bazen dolaplara bazen masanın üzerine bazen de günlük gibi bir özel eşyanızı yastığınızın altına koyuyorsunuz. Oyun ilerledikçe karakterimizin farklı yerlere taşındığını bölümlerin yani evlerin değiştiğinden anlayabiliyoruz bu da her bölümü farklı ve çeşitli kılıyor. Her eşyanın bir hikayesi olması ve ana karakterin hayat hikayesine bunlarla tanık olmak daha önce görmediğimiz bir şey değil fakat bu denlisini hiç görmemiştik. Ayrıca oyunun ses dizaynı harika her koyduğumuz eşyaya özel bir ses atanmış ve böylece oyunun atmosferine rahatlıkla girebiliyorsunuz. Müzikleri de övmeden geçemeyeceğim oyunun minimalistik yapısına müzikler şahane gitmiş diyebilirim.


DEATH'S DOOR2021'in en iyi oyunlarında da bahsettiğim gibi Death's Door çok şirin ama bir o kadar cezalandırıcı bir oyun. Grafiksel anlamda kesinlikle Link's Awakening remake'den ilham almış gibi dursa da bu aslında bir Zelda/Soulsborne klonu. Görsel dizayn konusunda ise oyun kendisini kesinlikle aşmış durumda her saniyesi tablo gibi. Harita tasarımı Zelda serisinden ilham alınmış ve ben keşfetmekten çok ama çok keyif aldım. Oynanış soulsborne serisinden ilham alınmış bunu boss savaşları ve düşmanlardan ayrıca oynanış şemasından rahatlıkla anlayabiliyoruz bu sizi biraz korkutabilir çünkü oyunun bazı kısımları gerçekten zorlayıcı. Oynanış çeşitliliği biraz sizi üzebilir fakat çevreden arayıp bulduğunuz silahlar sizi yine bir yere kadar götürmeyi başarıyor. Söylenecek çok söz kalmadı Death's Door bence bu senenin en iyi İndie yapımı ve bunu da sonuna kadar hak ediyor.


LOOP HERO2021 yılı döngü konsepti oyun bakımından çok iyi bir yıldı ve bence bu işlerin en iyisi Loop Hero olabilir. Rougelite türünde ki Loop Hero karakteri kontrol etmek yerine karakterin çevresini ve etrafını kontrol etmeyi hedefliyor. Bu yüzden karakteriniz bir döngünün içinde sıkışmış durumda. Oynanış kısmında size verilen kartları kullanarak dünyayı şekillendiriyorsunuz. Seçtiğiniz kartlar o döngü de ki zorluğu ayarlıyor yani kart kullanımınıza göre o döngü de ki istatiklerinizi ve lootlarınızı ayarlıyorsunuz bu sizin için oyunu daha da kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilir. Oyun açıkçası beni bağımlısı yaptı ve bırakamadım halen de oynayasım geliyor. Tavsiyem bu oyunu kaçırmamanız olacaktır özellikle kart sistemi ve döngü olayı sizi oyuna bağlayan şeylerden sadece bir kaçı. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.