2021'in En Kötü Çizgi Roman İşleri


2021 biteli biraz oldu ama biz hala bazı olayların etkisindeyiz. Her ne kadar güzel şeyler okumuş ve konuşmuş olsak da sene içerisinde birçok tatsız iş okuduk. Burada tek tek neleri sevmediğimizden bahsetmektense biraz daha başlık altında olaylara göz atacağız. O zaman bu seneki en kötü, en sıkıcı çizgi roman olaylarına bakalım.


-RENK TEMALI ÇİZGİ ROMANLAR-Renklerle oynanıp çizgi roman çıkarma çok hızlı etkisini yitiren ve sıkan bir iş oldu benim için. Batman: Black and White ile başlayan ve ardından Superman: Red and Blue, Carnage: Black, White and Blood gibi işlerle çoğalan trend ne kadar bazı kaliteli yazar ve çizerleri buluştursa da gerçekten hiçbir önemi yok ve çok fazla yapıldı. Genellikle her sayıda 4-5 hikaye bulunuyor ve bunlardan sadece biri kaliteli oluyor. Önümüzdeki yazılarda bu kalıba giremeyen bir sayıdan bahsedeceğim ama 2021’de en nefret ettiğim trend bu oldu. 


-TOM KING-Azılı düşmanım Tom King hakkında bir sene içerisinde neredeyse hiç konuşmadım. Normalde serilerin bitmesini ve tek tek konuşmayı bekliyordum ama bitmelerini beklemek hiç zevkli olmadı. Strange Adventures benim için çok güzel bir maceraydı ve belki de King’in en iyi serisi olma yolunda ilerliyordu ama ertelenmeler ve son sayıdaki yere çakıştan sonra senenin en iyilerine girme hakkını kaybetti. Rorschach ise inanılmaz sıkıcı ve neden yapıldığını bilmediğim bir seri oldu. Koskoca hikayede sadece 1 sayıyı beğendim. Batman/ Catwoman bildiğiniz gibi ve iğrenç. Supergirl ise inanılmaz çizime sahip olsa da sıkıcı bir yazıma sahip. Serilerde en üzen şey de bu, çizim. Harika çizerler sıkıcı ve boş hikayelere harcanıyor. Üzücü.


-HELLFIRE GALA VE X-MEN SERİLERİ-Ah be X-Men, bir ara senin için ne kadar heyecanlıydık. 2020’de en sevdiğim olaylar arasına girmişti ama bu sene tamamen yük oldu. Kaliteli sayılar ve işler var tabii ki ama kötü olanlar o kadar kötü ki X-Men serilerini aşağıya çekti. Excalibur, X-Factor, Trial of Magneto, X-Corp, Children of the Atom, Hellfire Gala o kadar sıkıcı ve kötü işler ki inanamadım. Ya ortalama ya da kötü olan bu seriler X-Men’den beklentimi çok aşağı çekti. Keşke Hickman’ın orijinal vizyonunda görebilseydik her şeyi. 


-AVENGERS-Jason Aaron bu seneki düşmanım oldu. King artık kendi halinde takılan bir yazar olduğundan ben de onu takmıyorum ama Aaron koskoca Avengers serisini yazıyor. Heroes Reborn inanılmaz gereksizdi, World War She-Hulk saçmalıktı, Phoenix olaylarına girmek bile istemiyorum. Yazarın bir planı olmadığını ve MCU’da ne popülerse ve ne gelecekse onun hakkında bir şeyler entegre ettiğini düşünmeye başladım. Şimdi de Multiverse olaylarına giriyoruz…Yeter artık, yeter. Filmlerde Multiverse daha detaylı işlenmeden sıkılmaya başladım konseptten. Aaron lütfen Conan yaz ve sadece ona odaklan.


-OLAMAMIŞ STRANGE ACADEMY: TEEN TITANS ACADEMY-Aslında bu kısım tek başına biraz güçsüz kalacak. Bunun sebebi ise Strange Academy’i başka bir yerde öveceğim, ve ileride bir karşılaştırma yazısı yazmak istiyorum. Kısaca konuşmak gerekirse ise Teen Titans Academy kaliteli çizime sahip olsa da tüm olayını "Red X kim?" sorusundan alıyor ve sadece bunla okuyucuyu tutabileceğini zannediyor. Strange Academy’nin güzel yanı yeni karakterleri baya iyi ele almasıyken bu seri bir sürü karakter tanıtırken aynı zamanda eski karakterlere de odaklanmaya çalışıyor. Okuyucu bu durumda tabii ki tanıdığına dönüyor ve diğerini umursamıyor. Yeni karakterler böylece çok boş hissettiriyor. Bu sene belki de en az sevdiğim DC serisi bu olabilir.


-AMAZING SPIDER-MAN-X-Men yük diyordum ya, Spider-Man ise bir ceset torbası taşımak gibi. Her hafta sayı çıkarmalar, bir sürü çizer değişimi yaşamalar beni bıktırdı. Nick Spencer ardı ardına gelen berbat hikayelerden sonra öyle kötü bir son yaptı ki tat kaybı yaşadım. Sonrasında gelen Ben Reilly olayı da inanılmaz kopuk ve meh hissettiriyor. Her yazardan başka bir fikir fırlıyor ama seri hepsini taşıyamıyor. Bir sonraki sürekli yazar gelsin de rayına otursun artık her şey. Umarım söylentilerin dediği gibi Hickman gelir de bir coşarız.


Bunları dedikten sonra 2021 ne kadar kötüymüş diyebilirsiniz ama hala bir sürü konuşacağımız şey var. 2021’de hiç okumadığım kadar bağımsız seri okudum ve bunu en iyiler listesine biraz yansıttım. Aynı zamanda bolca kaliteli Marvel ve DC serisi çıktı ki bunları konuşacağız. Şimdilik görüşmek üzere, ve umarım bir sonraki sene böyle bir yazı yazmam gerekmez.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.