Ben Affleck Neden Tutulmadı? | Affleck Vedasına Kadar DCEU

 


   Dün Ben Affleck ve Henry Cavill anısına Batman v Superman filmini ardından da Justice League filmlerini yeniden izledim ve neden bu karakterleri evrende istemezler diye düşündüm. DC nerede hata yaptı da evreni yok etmek istiyor? Sitedeki takipçilerimiz bilir, geçenlerde DC Evreninin silineceği haberini paylaşmıştık. Her ne kadar teori de olsa, neden böyle bir olayın dedikodusu olur ki diye düşündüm. Sonuç olarak Batman’i ve Superman’i olmayan bir evrenden bahsediliyordu ortada.

 

  Aslında DC, en baştan hata yaptı. Ne demek yani bu?


Karakterlere doğru düzgün solo film getirmeden direkt ekip kurmaları denebilir, biraz kötü senaryo denebilir, karakterleri olduğundan farklı yansıtma da denebilir. Denebilir de denebilir. Bu liste uzayıp gider. DC, evrenin başlangıcı için gayet iyi bir başlangıç yapmıştı aslında:

 1-Man of Steel (2013)


   Sanırım Henry Cavill’in Superman’ini sevmeyen yoktur. Adam resmen bu rol için doğmuş. Gerek vücut yapısı gerekse oyunculuğu Superman rolü için gayet iyiydi. Bu film aslında meşhur evreni başlatan filmdir. Evrenin başlangıcı için gayet güzel olan filmi ben de beğenmiştim. IMDB’den 7 puan alan film ise Superman’in ana hikayesi güzel anlatsa da işte son dövüş sahnesinden sonra olaylar koptu denebilir.

 2-Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)


   Aradan geçen bomboş bir 3 yıl. Evet bomboş bu 3 yıl içerisinde neden Batman solo filmi gelmez hayret ederim. Neden evrenin 2.filmi bu? Bu tarz 2 kahramanın birbiri ile kapışması tarzı filmler genelde evrenler için kötü de olsa iyi de olsa evrende değişiklikler yapan önemli filmlerdir. Bu film için konuşulacak çok şey var aslında.


   Bildiğimiz gibi filmin başı “Man of Steel” filminin sonuyla başlıyor. Yani Superman’in Dünya’yı kurtarırken Dünya’ya verdiği hasarla başlıyor. Konu da zaten aslında bunu anlatmaya çalışsa da film bir yerden sonra saçma sahnelere dayanıyor. Batman gibi önemli bir karakterin çocukluğu bu filmde anlatılıyor. E bu Batman filmi değil diyecekseniz, doğru değil. Üstelik Bruce Wayne karakteri genç bir karakter de değil gayet yaşını almış, deneyimli bir Batman’i canlandırıyor Ben Affleck. Yani bu yaşta bir karakter için bu zamana kadar bir solo film bile çıkarılmaması bile başlı başına bir hata. 


   Evrende ilk defa Batman görüyoruz ve ilk düşmanı ise Superman oluyor. Çok riskli bir başlangıç ve bu riskin sonuçlarını ise şimdi görebiliyoruz. Kötü bir film olmakla kalmayıp iyi bir Batman’in harcanışını gördük diyeceğim. Bu filmin IMDB puanı ise 6.4.


  Dedektiflikten çok adam öldüren bir Batman gördüğümüz, Justice League karakterlerini e-posta ile keşfettiğimiz, Lex Luthor’un hikayesinin doğru dürüst anlatılmadığı ama filmin ana düşmanını yaratan, hele o Martha sahnesinden bahsetmek bile istemediğim bir film olarak aklımda yer ediyor.


  Evren için çok erken ve yazık edilmiş bir film.


3-Suicide Squad (2016)

  Bu film için yazı yazacağım vakte yazıp diyerek evrenin diğer filmine geçiyorum. (5.9)
5-Justice League (2017)


  Evet gel gelelim bir o kadar sarsıcı, kötü ve bir o kadar da Ben Affleck’i küstüren filme. Yazımızın ana konusu kendisi iken ondan şu ana kadar neredeyse hiç bahsetmedim ama bu filmden sonra kendisini sıkça anacağım. Film tek kelimeyle kötü, zaten IMDB puanı 6.1 ama işte ne olduysa bu filmden sonra oldu. Önce yönetmeni değişti, sonra silinen sahneler oldu, renk paletleri, CGI’lar derken kısaca yönetmen değişiminden sonra değişmeyen hiçbir şey kalmadı. Zack Snyder’in istediği sahnelerin sinema için fazla uzun olması ve filmi Whedon’a devretmesinden sonra kesilen birçok sahne…


  Bu film için şunu diyebilirim ki gerçekten berbat bir Batman izledik. Garip garip esprileri olan ve kavga sahnelerinde neredeyse yer almayan bu karakterimiz her kavganın sadece sonunda ortaya çıkması bizlere çok kötü bir Batman izlemini aslında bu filmle başlattı. Bu filmle Batman’i güçsüz ve diğer karakterlere göre biraz daha ezik gördük, bu da Batman gibi bir karaktere yakışmayacak davranışlardı. Aslında insanların Ben Affleck’e ısınamama sebebi buydu. Ben Affleck 2 filmde de Batman gibi değildi.  Filmde daha çok zenginliği konuşulan Batman’in, yetenekleri ise hiç ama hiç konuşulmadı. Filmde her karakterin posta koyduğu bir Batman'i ciddiye almak, inanılmaz derecede zor bir filmdi.


  Yıllar sonra ise hayranların yoğun baskısı sonrası Zack Snyder’s Justice League filmi duyuruldu ve çıktı. Ek sahneler çekildi, film sahnelerinde değişiklikler oldu, yeni karakterler derken ortaya 4 saatlik upuzun bir film ortaya çıktı. Bu 4 saatlik ve kare filmin IMDB puanı ise 8.1. Evet aradaki fark zaten ortada. Bu filmin de tabi ki kusurları var, mesela Batman adına değişen pek bir şey yok. Filmin son sahnesi dışında Batman gene Batman gibi değil. Zaten bu filmin iyi olma sebebi de aslında 4 saatlik süresi çünkü bu 4 saatlik sürede her şey güzel anlatılmış ve akıcı bir filmdi. Bu konuda da Zack Snyder’in hatasının olduğunu düşünüyorum. Çünkü sinemada yayınlanan filmlerin süresi bellidir. Film süresi tabii ki uzun olabilir fakat bu geliri, seans azlığından dolayı bir o kadar da düşürür. Zack Snyder bu 4 saatlik hikâyeyi 2 filme bölse üstüne de solo filmlerle süslese daha iyi olurdu. Biz de şu an bu konuyu konuşmuyor olurduk.

 

  Şimdilerde Ben Affleck’in yaptığı açıklamalarda ise onun Batman’ini son kez “Flash” filmi ile göreceğimizi ve en sevdiği sahnelerinin o filmde olduğunu söyledi. Justice League filminden sonrası içinde burukluk olduğunu ve oğluna güzel Batman izletemediği için ise üzgün olduğunu söyledi. Bu yıl toplam 3 Batman göreceğiz ve içlerinde Christian Bale olmamasına rağmen Ben Affleck’ten daha fazla onun konuşulması DC’nin ayıbıdır.


  Matt Damon'ın da rolünden vazgeçirmesine yardım ettiğini ekleyen Affleck, şimdilerde ise Marvel için Daredevil cameo görüşmelerinde olduğu ve reddettiği söyleniyor.

 

  Her neyse, kısaca veya uzunca artık orasına siz karar verin, Affleck Batman’inin neden tutulmadığını kendimce sebeplerle açıklamaya çalıştım. 4 Kasım’da görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.