Nightwing #87-88 İnceleme | Grayson'ı Yakala!

 

Tom Taylor nasıl oldu da birden DC’nin en enteresan isimlerinden olmayı başardı? Kendisi bir ara sadece zombili DC serisi yazan adam olarak biliniyordu. Şimdi ise Dark Knights of Steel ile övülen bir yazar, Superman ile tartışmalı bir yazar ki bu konuya hiç giresim yok ve de Nightwing ile de… Nightwing yazıyor olarak biliniyor. Gerçekten de o iki büyük seri arasında bu biraz kaynadı. Yine de biz konuşmaya devam edeceğiz ve yeni hikayenin ilk iki sayısını inceleyerek seriye geri dönüyoruz.#87Bu sayının ana noktasını birazdan anlatacağım ama hikayesi kısaca Nightwing’in köpeğini kurtarması üzerine. Dick Grayson’ın başına büyük bir servet ödülü konulduğunu öğreniyoruz ve Grayson durmayan bir aksiyonun içine giriyor ki vardığı yer suçluların köpeği kaçırmasına gidiyor. Nightwing ve Batgirl ise Bitewing’i kurtarmaya gidiyor. Sayı bu kadardan oluşuyor ama büyük bir noktası var.


Sayı tek bir şerit olarak hazırlanmış. Her sayfa birbirine bağlı ve buna odaklı bir akıcılıkta sürükleniyoruz. Bu konuda sayı çok başarılı. Hiçbir geçiş rastgele hissettirmiyor ve her şey çok güzel planlanmış. Bunun yanında diyaloglar da bu hızlı ve adrenalinli olaya göre yazılmış. Her şey kısa cümleler şeklinde. Sayı sizi yormuyor ve böyle ilginç bir konsepti çok başarılı kullanmış. Yapılması güç bir şeyi başarmalarını takdir ettim. Bundan dolayı hikaye o kadar detaylı ve büyük değil çünkü her şeyin tek bir çizimmiş gibi sağlanması gerekiyordu. Bu yönden de mantıklı geldi.Genellikle çizimden hep sonda bahsederdim ama bu sayı için hemen Bruno Redondo’yu tebrik etmek istiyorum. Her şey çok detaylı, akıcı ve temiz. Bludhaven sokaklarından kötülerin saklanma yerine kadar her şey çok güzel planlanmış. Karakterler de sayfalar içinde bir o kadar dinamik hareket ediyor ve eylemleri kafa karıştırmayan bir şekilde çok güzel gösterilmiş. Bu konuda bence çizim bu sayının yıldızı oluyor. 


Hikayesi bombastik veya güçlü olmasa da kesinlikle odak o değil. Bir kerecik denenen bu deneysel konsepte odaklanmışlar ve bunu çok başarılı yapmışlar. Sadece zorlu olayın altından kalkmalarından dolayı sayıya güzel bir not vermek istiyorum. Arada bir bu tarz sayılar yapabilirler ama şimdilik bir tane güzel gibi.


Notum: 8.7


#88Bu sayıda ise Dick Grayson eline geçen miras ve başlattığı girişim ile yaptığı eylemi gösterir. Başına konan ödülden dolayı ise Batgirl ve eski dostları durumu dikkatlice izlemektedir. Günün etkinliği ise bir suikast girişimi ile kaosa dönüşür. Heartless ve Blockbuster hikayesi yeni gelişmelere yönelirken Nightwing yeni bir kostüm elde eder, farkını anlarsanız tabii. 


Bu yine gayet güzel bir sayıydı. Seri yeniden formuna oturduğu için mutluyum açıkçası. Aynı zamanda farklı karakterleri seride görmek her zaman güzel. Bu sefer bolca Titans karakteri var ki gerçekten tatlıydı bir arada olmaları. Yine kocaman bir hikaye yok ama olayların ilerlemesinden memnunum. Yine de bir iki tuhaf olay var. Bilmiyorsanız birkaç sayı önce Grayson’ın bilmediği bir kız kardeşi olduğunu öğrenmiştik ve ne kadar sinirimi bozsa da bir yandan birden bahsedilmemesi tuhafıma gitti. O kadar büyük bir olay seride biraz daha yer edinmeli diye düşünüyorum. Bunun yanında Grayson’ın sayıda öğrendiği şey tüm bu olayları tek başına yapmaması gerektiği? Grayson böyle bir olayı son öğrenmesi gereken birisidir ve genellikle Batman’e bu mesajı veren kendisidir. Bu yönden biraz komik geldi.Bruno Redondo hikayeye devam ediyor ve hala çok iyi bir iş çıkarıyor. Neyi iyi yapıyorsa yapmaya devam ediyor. Tek garipsediğim şey Nightwing’e yeni bir kostüm tasarladık demeleri. Açıkçası çok büyük bir fark yok. Sadece çizgiler ellere kadar uzuyor. Tatlı bir dizayn olsa da yenilikçi demem zor. Belki de kostümün özellikleri durumu ilginçleştirir. 


Bu sayı hakkında minnak sıkıntılarım olsa da güzel olmaya devam ediyor. Seri yeniden rayına oturmuş durumda. İleride neler göreceğimizi merak etmekle beraber sanırsam yakında korktuğum bir crossover gelecek. Çok fazla sıkıntım olan Jon Kent’i göreceğiz diye biliyorum. Sonuç umarım beklediğimden iyi olur.


Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.