Oscar Ayı | Son 6 Yılda En Çok Kazanan Stüdyolar!

Bu yıl 94.sü düzenlenecek olan Akademi Ödülleri 28 Mart Pazartesi günü sinema severlerle buluşacak. Power of the Dog ve tick...tick...BOOM! ile Netflix'i bu sene güçlü adaylar arasına koyabiliriz fakat diğer yandan da Warner Bros. Dune ile birlikte çok güçlü bir rekabet sağlayacak gibi duruyor. Sinematografi dalında da The Tragedy of Macbeth'i (Apple TV+ ve A24) unutmamak lazım.

Kısacası bu yıl stüdyolar açısından çok çekişmeli geçecek gibi duruyor. İsterseniz son 6 yılın en çok kazanan stüdyolarını bu yazımızda birlikte inceleyelim...
 2016 (88. Akademi Ödülleri)


Warner Bros. Pictures (6 Ödül):

Mad Max: Fury Road (En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Film Kurgusu, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı)

Warner Bros. 2016'da Mad Max sayesinde töreni domine etmeyi başardı ve 6 ödül elde etti ki benim şahsi fikrimce En İyi Film Oscar'ını da alabilecekken ödülü Spotlight'a kaptırdı.

Sony (3 Ödül):

Spotlight (En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo)

Spectre (En İyi Özgün Şarkı)

Sony'nin de bu sene hiç aşağı kalır yanı yoktu. Törenden 3 ödül toplayarak ayrıldı ve 2016'nın en çok ödül kazanan ikinci stüdyosu oldu.

2017 (89. Akademi Ödülleri)


Lionsgate (7 Ödül)

La La Land (En İyi Sinematografi, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Orijinal Şarkı, En İyi Prodüksiyon Tasarımı)

Hacksaw Ridge (En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Miksajı)

Emma Stone ve Ryan Gosling'in başrollerinde olduğu Romantik Müzikal filmi La La Land, çıktığı dönemde büyük ses getirdi ve törenden tek başına En İyi Yönetmen de dahil 5 ödül toplayarak Lionsgate'i yılın en çok ödül kazanan stüdyosu haline getirmeyi başardı. Andrew Garfield'ın başrolünde olduğu Hacksaw Ridge ise 2 ödülle 2017'de en çok kazanan filmlerden biri oldu.

Disney (3 Ödül)

Zootopia (En İyi Animasyon)
Piper (En İyi Animasyon Kısa Film)
The Jungle Book (En İyi Görsel Efekt)

2018 (90. Akademi Ödülleri)


Warner Bros. Pictures (6 Ödül)

Dunkirk (En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı)

Blade Runner 2049 (En İyi Sinematografi, En İyi Görsel Efekt)

Call Me By Your Name (En İyi Uyarlama Senaryo)

Warner Bros. 2018'de iki harika filmle karşımıza çıktı. Nolan'ın Dunkirk'ü ve Villeneuve'ün Blade Runner 2049'u. Törende Dunkirk 3, Blade Runner ise 2 ödül kazanıp yılın en çok kazanan filmleri  arasına girerken, Timothée Chalamet'nin başrolünde olduğu Call Me By Your Name, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ını kazanarak Warner Bros.'u toplamda 6 ödülle yılın en çok kazanan stüdyosu durumuna getirdi.

Searchlight Pictures (4 Ödül)

Shape of Water (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Prodüksiyon Tasarımı)

Shape of Water, 2018 yılındaki törene tam anlamıyla damga vurdu. 4 dalda aldığı ödüllerle yılın en çok ödül kazanan filmi olmayı başarırken stüdyo bazında ise Searchlight'ı tek başına ikinciliğe taşıdı.
2019 (91. Akademi Ödülleri)


Netflix (4 Ödül)

Roma (Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Sinematografi, En İyi Yönetmen)

Period. End Of Sentence. (En İyi Kısa Belgesel)

Netflix'in ses getiren filmi Roma, Black Panther ve Bohemian Rhapsody gibi 3 ödül topladı ve Netflix'i toplamda 4 ödül ile Disney'in yanında 1. sıraya taşıdı.

Disney (4 Ödül)

Black Panther (En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Prodüksiyon Tasarımı)

Bao (En İyi Kısa Animasyon)
2020 (92. Akademi Ödülleri)


CJ Entertainment (4 Ödül)

Parasite (En İyi Film, En İyi Yönetmen, Uluslararası Dalda En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo)

En İyi Film Ödülünü kazanmayı başaran ilk uluslararası film Parasite, büyük ses getirdi ve törende 4 ödülle CJ Entertainment'ı ilk sıraya taşıdı.

Universal Pictures (3 Ödül)

1917 (En İyi Sinematografi, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt)

Tek çekim olması ve sinematografisiyle kendinden söz ettiren film tek başına 3 ödül topladı ve Universal'ı yılın en çok ödül kazanan 2. stüdyosu yaptı.

2021 (93. Akademi Ödülleri)


Netflix (7 Ödül)

Mank (En İyi Sinematografi, En İyi Prodüksiyon Tasarımı)

Ma Rainey's Black Bottom (En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı)

My Octopus Teacher (En İyi Belgesel)

If Anything Happens I Love You (En İyi Kısa Animasyon Film)

Two Distant Strangers (En İyi Kısa Film)

Geçtiğimiz 6 yılda Oscar'larda büyük bir çekişme vardı. Bazı yıllar töreni tek bir stüdyo domine ederken bazı yıllarda ise ödüller stüdyolar arasında paylaşıldı. Bu yıl ise nasıl bir tören olacağını 28 Mart'ta hep beraber göreceğiz. Sitemizde Oscar Ayı her sene olduğu gibi bu sene de tüm hızıyla devam ediyor. Hem senenin filmlerinin analizlerini hem de geriye dönük bilgilendirici yazıları kaçırmayın!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.