Image'ın Massive-Verse'ü Nedir? | Yetişme #2

 


Bir yetişme yazısının bu kadar kısa bir sürede döneceğini düşünmemiştim ama buradayız. Bir önceki yazının sonunda biraz daha bağımsızlara da kaymak istediğimden bahsetmiştim ve oralarda işlerimin ana ikili serileri kadar kolay olmadığını söylemiştim. Yine de dönüş yolculuğumda nereden başlayacağımı az çok biliyordum çünkü hala arada karşıma çıkan bir evren var. Aslında siteyi takip ediyorsanız Massive-Verse'ü anlattığımda hiç şaşırmayacaksınız. Bunun ana sebebi ise bu evreni başta sitede konuşuyordum ve potansiyelini görüyordum. Peki nedir bu Massive-Verse? İlk olarak bu konuyu konuşacağım ve ardından kısaca bu evrenin parçalarını anlatıp arada yorumlarımı paylaşacağım.


Massive-Verse!


Massive-Verse, bazı Image yayınlarının oluşturduğu bir evren. Yani nasıl şu an bir sürü Spawn serisi birbirinden alakasız ilerleyip kendi yollarında ilerliyorsa Massive-Verse de aynı şekilde çalışıyor. Hepsinin başlangıcı ise sitede zamanında konuştuğum Radiant Black ile başladı. Bu serinin ardından ise arada yeni eklentilerle resmen bir evren oluşturdular. Radiant Red gibi spin-offlar yanında Rogue Sun ve Dead Lucky gibi çok ayrı seriler de çıkardılar. Aslında aynı Marvel gibi çalışıyor, en azından tahminim öyle. Nasıl Spider-Man ve Captain America sadece ana eventlerde bir araya gelse de aynı evrende olduklarını biliyoruz ve birisini sevmeyip diğerine geçebiliyoruz. Bu evren de böyle çalışıyor. Radiant Black'i sevmiyorsanız Rogue Sun deneyip ona şans verebilirsiniz ki böyle yapıp seven birçok kişi gördüm. Şimdi gelin bu evrenin parçalarını kronolojik olarak konuşalım ve biraz da uzun ömürlü bir evren mi ona bakalım.


Radiant BlackBu serinin sanırsam ilk 7 sayısını sitede konuşmuştum ve normal vaktimde de bırakmadan önce 8 ya da 9.sayıya kadar okumuştum. Aslında seri bıraktığımda kritik değişimler geçirmekle beraber büyük eklemeler yapıyordu. Seri hakkında da sevdiğim şey de bu çünkü klasik bir süper kahraman öyküsü gibi başlasa da çok farklı yönlere gitmeye başlamıştı. Döndüğümde de okuduğum ilk bir iki sayı baya çılgıncaydı ve mutluydum ama yetiştikçe seri o asıl ilgimi çeken ve beğendiğim konseptleri arkaya itmeye başladı. Bunun sebebinin büyük resminin ipuçlarını erkenden vermesi olabileceğini düşünüyorum. İleride neler gelebileceğini bildiğimizden şu andaki hikaye fazla basit geliyor. Yine de yakında ilginçleşebileceğine inanıyorum. Bir yandan evren şeklinden de bakmamız lazım çünkü baya ilginç adımlar var. Twitter'dan sahte hesaplar açıp evren genişletmeler falan çok hoşuma giden noktalar. Diğer Radiantların olaylarına da yazı ilerledikçe değineceğim ama bazı yönlerden ilgi çekici. Aslında ilgi çekici çok güzel bir tanımlama çünkü temeller çok iyi ama başlangıçta kaşıkla yedirdikten sonra şimdi çay kaşığında veriyorlarmış gibi hissediyorum.


Supermassive!Kyle Higgins, Ryan Parrott ve Mat Groom'un çizer Francesco Manna ile güçlerini birleştirip resmi olarak evreni başlattıkları one-shot biraz tuhaf bir mesele. Rogue Sun ve Inferno Girl Red daha tanıtılmadan önce burada gözüküyor. Gözükmek demektense aslında baya bulunuyor ve onlar hakkında baya bir şey öğreniyoruz. Açıkçası biraz önce çıkmış gibi hissettiriyor çünkü bu üç karakter bir araya geliyor ama iki tanesi hakkında hiçbir fikrimiz yok ve heyecanlanacak bir şeyimiz de yok. Güzel çizim ve karakter yazımı var ama yine de tuhaf geliyor. Tavsiyem bu sayıyı biraz daha sonra okumanız ama siz bilirsiniz. Diyecek çok bir şeyim yok aslında. Eğlenceli ve önemli bir sayı ama yeri biraz kafa karıştırıcı ama Rogue Sun'ı okuyup dönünce daha bir ilgimi çekti.


Radiant RedMassive-Verse'ün ilk spin-off serisi direkt Radiant Black'den fırlama. Orada kötü başlayıp daha sonra baya bir bilgi öğrendiğimiz karakteri ele alıyor. Hatta oradaki origin hikayesinin devamı niteliğinde bu seri. 5 sayıdan oluşan seri hakkında ise karışık duygulara sahibim. Radiant Black ile çakışıp hoş bağlantılar kurulan yerler olsa da karakterlere Black'de bağlanamadıysanız burada bağlanmanız çok zor. Kendini benim gözümde hala affettirememiş bir karakter. Biraz daha suç ve soygun olayları içeren seri yavan bir hikaye yanında güçsüz bir çizim sunuyor. Herkes çocukmuş gibi duruyor seride. Açıkçası Radiant Black evrenin ilk farklı işinin baya güçsüz olması biraz korkuttu.


Rogue SunRogue Sun yukarıda da bahsettiğim gibi ilk Radiant Black'dan bağımsız Massive-Verse serisi ve baya beğendim. Babası öldürülen karakterimiz babasının bir kahraman olduğunu öğrense de aile draması dolu hikaye peşini bırakmayacaktır. Bu seri evrene baya bir yenilik getirmekle beraber hoş aksiyon ve dinamik sunuyor. Öncelikle her karakterden nefret ediyorsunuz ve kimseyi sevemiyorsunuz ama ilerledikçe seri baya şekillenmeye başlıyor ve çok ilginç yerlere gidiyor. Şimdilik sadece ilk hikayesi tamamladı ama karakter dinamikleri ve aksiyon çok hoş. Hatta Massive-Verse'ün en iyi serisi olabileceğini düşünüyorum. Abel'ın ise iyi bir çizer olup olmadığı konusunda baya kararsızım. 


Inferno Red GirlBu kısım baya kısa olacak çünkü bu karakterin serisi daha çıkmadı. Evet, Supermassive gibi şubatta çıkmış bir sayıda gözüken karakterin kitabı hala çıkmadı ama bunun sebebi tam olarak bu evrende bulunmaması. Supermassive'de de farklı evrenden gelen bir kahraman olmanın dışında kitabını Image basmıyor. Kickstarter'dan başlatılmış bir proje Inforne Red Girl ve bu proje ne zaman Massive-Verse'e dahil oldu hiçbir fikrim yok. Yine de güzel bir tasarıma sahip ve ne kadar okuyabileceğimi tahmin etmesem de merak ediyorum.


Gelecekler


Gelelim evrenin devamına. Öncelikle yeni yeni Dead Lucky adlı bir seri başladı ve ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Yorumlar biraz karışık ama birkaç sayı daha biriktirip girişmeyi düşünüyorum. Bunun yanında bildiğim kadarı ile Radiant Pink'e de bir seri gelecek. Ona özel olan sayıda baya beğendiğim yerler olsa da genel olarak çok ısındığımı söyleyemem. Evrenin uzun ömrü için ise karasızım. Image'ın mini serilerine ve Spawn'a güvendiği bu vakitte uzun süreli yeni şeyler denemesi güzel ve Rogue Sun'ın sevilip Radiant Black'in devam etmesi de şimdilik Image'ı özgüvenli tutacaktır. Aynı Marvel gibi kötüden çok iyiye skalasına sahip serilere ulaşabiliriz ama ona hala vakit olabilir diye düşünüyorum.


Bu Yetişme yazısında da kısaca Massive-Verse'e göz attıp. Radiant Black çıkışlara ve inişlere sahip olsa da Rogue Sun gayet mutlu etti ve o seriyi okumaya devam edeceğim. Sitede ne zaman bir daha konuşurum bilmiyorum ama bu evren hakkında sizi bilgilendirmek istedim. Bir sonraki Yetişme için hiçbir fikrim olmamakla beraber ne zaman geleceğini de bilmiyorum o yüzden bir süreliğine klasik incelemelerimize geri döneceğiz. 


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.