Nope İnceleme | Balon Patladı Mı?
Özellikle futbol taraftarları arasında sıklıkla kullanılan bir cümledir: Balon patladı. Hızlı çıkış yapıp herkes tarafından övülen futbolcuların performansları bir süre düştükten sonra genellikle futbolcunun oynadığı takımla rekabet içindeki diğer takımların taraftarları 'medya ve taraftarlar balonu şişirdi şişirdi, sonunda patladı.' tarzı cümlelerle durumu alaya alırlar. Get Out ile kariyerine devasa bir çıkışla başlayan Jordan Peele için de haliyle bu soru çıkan her yeni filminden önce şahsen benim aklıma geliyor. Hep birlikte şişirdiğimiz balon sonunda patladı mı? Tam olarak değil, ama sönmeye başladı diyebiliriz. Bu arada filmde de patlayan balonlar oldukça önemli bir yer kapladığı için yazı için çok uygun bir başlık seçimi oldu bence.


Get Out'a bayılıyorum. Bir yönetmenin ilk filminin bu seviyede olması bence inanılmaz. Politik filmlerin sadece ya çok basit ya da oldukça eski konulara değindiği Hollywood'da, korku türüyle sağlam politik mesajları harmanlayan Peele ustaca bir iş koymuştu ortaya. Modern kölelik kavramına çok yaratıcı bir bakış açısı getirmesinin yanı sırada daha önce bir Black Mirror bölümündeki şahane oyunculuğuyla tanıdığımız Daniel Kaluuya zirve performansını sergilemişti ki film büyük sükse yaratmayı başarmıştı. Hak ettiğini elde etmişti diyebiliriz. Sadece korku türüne değil, Hollywood'a da yenilik katıyordu Peele.


Sonra Us geldi. Açıkçası başladığı türden ve tarzdan devam etmekte kararlı olan Peele bence ikinci filminde biraz düşüş yaşadı. Get Out'a göre senaryosu daha tembel ve gereksiz kalabalık, oyunculukları da kötü denemez ama o seviyede değildi. Önceki filme göre düşüş olması filmin kötü olduğu anlamına gelmiyor tabii. Bence eksiklerine rağmen gayet akıcı ve ilginç noktaları olan bir yapımdı. Aynı zamanda yine sağlam bir politik altyapısı vardı filmin.


Ve şimdi de 19 Ağustos Cuma günü Nope vizyona girecek. Baştan söyleyebilirim ki, bence düşüş devam etmiş. Yani düşüş demek yanlış olabilir, çünkü Us ile bu filmi kıyaslamak oldukça zor. Bu film bana bir Jordan Peele filmi gibi hissettirmeyi başaramadı. Diğer filmlerinde bilim kurgu kısmı oldukça arka planda kalan, hatta genelde filmin sonlarına doğru sözlü bir şekilde bahsedilen yapılar olsa da bu film baştan aşağı bunun üzerine kurulu. Açıkçası bu bütün havayı değiştiriyor ve diğer Peele filmlerinden farklılaştırıyor. Filmin farklılaştığı bir başka nokta da önceki filmlerde var olan politik altyapının bu filmde yer almaması. Beni en çok şaşırtan ve şahsen hayal kırıklığına uğratan bu oldu. Filmlerine mesajlar yerleştirme işini bu kadar göze batırmadan, kendi tarzında ve kalitesinde yapan bir yönetmenin bu özelliğini kullanmaması var olan beklentimi de karşılayamamasına sebep oldu diyebilirim.


Açıkçası hem Get Out hem Us bence başka filmlere benzetilmesi zor yapımlardı. Yani şahsen ben Get Out benzeri bir film seçmeye çalışsam oldukça zorlanırdım, özel bir film çünkü. Ancak Nope için bunu söylemem pek mümkün değil, hatta filmin M. Night Shyamalan yapımı Signs ile bariz benzerlikleri var. Bunlar normal benzerlikler fakat Nope'a yaratıcı bir film dememi de engelleyen unsurlar. Konu benzerliğinin ötesinde anlatımda ve senaryonun işleyişinde de benzer yanlar var. Vakti zamanında Children of Men ile Logan arasında yapılan kıyaslama videolarının bir benzeri bu iki film arasında da yapılabilir diye düşünüyorum. Yine de Nope tabii ki Signs'tan yaklaşık 20 yıl sonra vizyona girmenin gücünü kullanıyor ki çok daha şık sahnelere sahip. Kimi kısımlar bana da Jaws'ı da anımsattı, hoş bir selam gibiydi. Bir Jordan Peele filmi olarak bakınca bana beklediğimi veremedi, bunu kesinlikle söyleyebilirim. Ancak yine de keyif almadım dersem haksızlık olur. 


Nope oldukça ritimli bir film. Sahip olduğu iki tane gizem var ki bunları çok da uzatmadan, olması gereken yerlerde açığa çıkararak kullanıyor. Gizemler ortadan kalktıktan sonra filmin odağı biraz aksiyona kayıyor demek bence yanlış olmaz. Bu da akışı kolaylaştırıyor ve seyir zevkini yükseltiyor. Heyecan içinde olayları takip ediyorsunuz. Ayrıca Peele filmlerinde izlediğim en sarsıcı sahne de bu filmde bulunuyor. Bu özellikleri sayesinde damakta kötü bir tat bırakmıyor. Yine de çok iyi olması için yeterli mi? Pek değil. 


Oyunculuklar olarak bence en zayıf Peele filmi. Kaluuya'nın karakteri o kadar sığ ve monoton ki adama pek oyunculuk işi bile düşmemiş. Sahnelerin çok büyük bir kısmında suratsız suratsız takılıyor. Kaluuya'yının oyunculuğunu çok seven biri olarak biraz bu da hayal kırıklığına uğrattı. Steve Yeun'a da çok kendini gösterebileceği bir sahne yazılmamış ama yine de problemsiz denebilir. Karakterlerin hiçbirinde derinleşme çabasına girilmemiş, zaten tamamen olaylar üzerinden ilerletilmek istenen bir yapıya sahip olduğu için bu filmin akışında bir problem oluşturmuyor, fakat göz kamaştırıcı oyunculuklar görmemizin de önüne geçiyor. En beğendiğim performans ise Keke Palmer'a ait ki davranışlarıyla en çok ön plana çıkan karakter de onunkiydi. Peele'nin atmosferi bozmamak adına mizah ögelerini diğer filmlerine göre daha aza indirmiş olması bu benim için bir artı. Özellikle Us'ta devasa bir vahşet yaşanırken karakterlerin kendi aralarında sulu mizah yapmaları filmle olan bağımı zedeliyordu. Bu filmde ise en büyük şaka filmin adı sanırım. Gizemi doğru zamanda kullanıyor dedik ama ben bu gizemlerden de diğer filmlerdeki kadar tat alamadım açıkçası. Önceki filmler sırf konusuyla bile beni şaşırtmayı başaran yapımlar olduğu için bu filmin fragmanını dahi izlememiştim. Ama çok şaşırılacak bir şey sunmadı. Bu gizemlerin bir tanesi zaten az çok tahmin ettiğiniz ama yine de yaşandığı zaman oldukça sarsıcı olmayı başarabilen bir yapıya sahip, diğeri ise biraz yarım yamalak kalmış denilebilir.


Son zamanlardaki en kısa incelemem bu olacak sanırım. Ama gereksiz bir şekilde uzatmaya niyetim de yok çünkü olaylar üzerinden ilerleyen ve anlık duygulardan beslenen bir film Nope. Ben yönetmenin önceki filmlerindeki yaratıcılığı, derinliği ve eşsizliği açıkçası bu filmde bulamadım. Alanına göre başarılı bir yapım olarak görülebilir ama ben Peele'den böyle bir iş beklemezdim açıkçası. Senaryo katmanları bile oldukça eksik. Yine de tempolu bir bilim kurgu filmi izlemek isterseniz, düşük beklentiyle gittiğinizde gayet keyif alabilirsiniz. Ben de izlerken sıkılmadım, filme kendimi kaptırdım ve keyif aldım ama dediğim gibi bu filmin seviyesi bu olmamalıydı. Ayrıca beğenenlere de Signs'ı öneririm, onu de seversiniz muhtemelen.


Sözün özü balon henüz patlamadı, ama Us'ın açtığı küçük delik hala varlığını korurken Nope biraz daha büyük bir delik açtı balonda. Gaz kaçmaya, balon ise sönmeye devam ediyor.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.